22. 6. 2024

Galácticos nové generace?

Tornádo a hurikán. Fotbalový živel, co svět neviděl. Kylian Mbappé a Erling Haaland v jednom útoku. Utopie? Ne tak docela. Real Madrid to myslí vážně. Hodlá rozpoutat gólový běs.

Kylian Mbappé, 21letý Francouz, který je schopný změnit zasedací pořádek v panteonu fotbalových titánů a rekordů.

Skóruje s takovou lehkostí, až to vypadá, že má parťáka na obloze. 134 tref během tří a půl roku? K tomu 63 asistencí? Příčí se to rozumu. Ježíš kázal zákon lásky. A nejen kázal, žil ho. Mbappé káže zákon gólů a taky jej žije. Týden za týdnem.

Erling Haaland, 19letý Nor, rychlejší než transportní paprsek ve Star Treku. Co předvedl v této sezoně nemá obdoby.

V Lize mistrů se trefil desetkrát v osmi zápasech. Pobláznil Salcburk, když si vrchovatě naplnil statistický talíř – 28 gólových knedlíků. Od ledna uchvacuje fanoušky v Dortmundu.

Haaland si vytvořil vlastní ekosystém. Obránci v něm nemají nejmenší šanci. Vše řídí tok Norovy gólové energie. Hattrick, hattrick, úsměv. Erlingův styl.

Španělský deník Marca před časem vybubnoval, že Real Madrid má v úmyslu oba útočníky získat. Ideálně v létě 2021. Nemožné? Nesplnitelné? Z kategorie snů? Možná ne.

Borussia koupila Haalanda za 20 milionů eur a uzavřela s ním kontrakt do roku 2024. Jenže. Agent Mino Raiola do ní vpašoval klauzuli s odstupným ve výši 75 milionů eur, a to si velkoklub jako Real Madrid může dovolit zaplatit. Vždyť bestie z Norska může stát za rok či dva třeba dvojnásobek.

Neriskoval by však, kdyby se vydal do Zidanovy říše v tak mladém věku? Jedna sezona kariéru nedělá…

To Mbappé a Real Madrid je věčné téma. Bílý balet za něj v roce 2017 nabízel tutéž částku jako PSG (150 milionů eur). Téměř ho získal, nakonec mu proklouzl a od té doby po něm stále touží.

„Tehdy mi řekl: Cítím, že je příliš brzy,“ popsal Vadim Vasiljev, bývalý víceprezident Monaka, kde Mbappé tehdy působil. „V Ligue 1 mám za sebou jen rok, jsem Pařížan, nerad bych takhle opustil svou zem. Napřed se chci stát velkým hráčem ve Francii. Věřím, že na mě Real počká.“

Rozhodl se správně. V PSG se vypracoval s superstar a po boku Brazilce Neymara sklízí všude aplaus. Prokázal svou klasu v domácím prostředí. Pomalu uzrává čas obléct dres vysněného Realu Madrid.

Kylian Mbappé má nejvyšší tržní hodnotu ze všech. Lehce by překonal Neymarův rekord (222 milionů eur) V PSG má smlouvu do roku 2022 a odmítá ji prodloužit, a to i přes to, že mu katarští majitelé nabídli šestiletý kontrakt s neslýchaným ročním příjmem 30 milionů eur.

Kylian nemá agenta, o všechno se stará rodina. Nedávno si najal Delphine Verheydenovou, přední právničku, která má otci Wilfriedovi pomoci s vyjednáváním. „Kdyby byl v Realu, vyhrál by už Zlatý míč,“ prohlásila.

Galácticos. Nová éra. Kdysi vládli Figo, Zidane, Ronaldo, Beckham, poté CR7, Kaká, Benzema či Bale. Teď přijde čas Edena Hazarda, Kyliana Mbappého a Erlinga Haalanda.

Mohou hrát spolu? Prý ano. Rodák z Paříže je všestranný, v klubu i reprezentaci nastupuje mnohdy více zprava. Hazard je typický levák, Haaland by byl jasným kandidátem na hrotovou pozici ve středu útoku.

Zdroj: Časopis Góóól