28. 4. 2024

MS v basketbalu? Přehled finálových klání!

#2014 Exhibice a páté zlato. Basketbalisté USA roznesli ve finále Srby

Američtí basketbalisté si připsali nejvyšší výhru ve finále od roku 1994, kdy právě výběr USA porazil Rusko 137:91.

Hvězdou utkání byl rozehrávač Clevelandu Kyrie Irving, který získal i cenu pro nejužitečnějšího hráče turnaje.

Stobodovou hranici Američané překonali už ve třetí čtvrtině. Po palubovce létali a často jim stačily jen čtyři vteřiny od zisku míče k zakončení. Až v poslední čtvrtině trochu polevili tempo, hra se změnila spíše v exhibici, což Srbové využili alespoň ke korekci skóre.

Srbům sice finále nevyšlo, ale i tak dosáhli na nejlepší výsledek od roku 2002, kdy ještě pod hlavičkou Jugoslávie získali zlato.

USA vs Srbsko 129:92 (35:21, 67:41, 105:67)

Nejvíce bodů: Irving 26, Harden 23, Faried a Thompson po 12, Gay a Cousins po 11, DeRozan a Curry po 10 – Bjelica a Kalinič po 18, Bogdanovič 15, Teodošič 10. Rozhodčí: Seibel (Kan.), Viator (Fr.), Ryžik (Ukr.). Fauly: 25:27. Trestné hody: 29/24 – 21/15. Trojky: 15:5. Diváci: 13.673. Místo: WiZink Center, Madrid (Španělsko).