15. 6. 2024

Marcus Rashford: Jsem černý a jsem na to hrdý

Anglický fotbalista Marcus Rashford se stal terčem rasistických urážek na sociálních sítích. Útočník Manchesteru United uvedl, že nenávistné komentáře se objevily po sobotním ligovém zápase s londýnským Arsenalem.

„Jsem černý a jsem na to hrdý. Nikdo mě svým komentářem nedonutí změnit tento postoj. Omlouvám se, pokud někdo čekal silnější odpověď, ale já se k tomu nesnížím,“ reagoval 22letý Rashford na twitteru.

Nenávistné komentáře se rozhodl vymazat a nezveřejnil ani jejich obsah, považuje to totiž za nezodpovědné: „Sledují mě děti všech ras po celém světě a nemusí to číst. Měly by oslavovat barvu své pleti,“ myslí si anglický útočník.

Rasismus na sociálních sítích zkritizoval i bývalý útočník Arsenalu Ian Wright, který si myslí, že úřady ani samotné firmy nedělají dost: „Pokud černí fotbalisté nehrají dost dobře, nebo si to lidé myslí, zveřejňují různé emotikony či nepřípustné komentáře. Existují přitom způsoby, jak tyto lidi najít. Autority a samotné společnosti provozující sociální sítě by měli dělat mnohem víc. „

Nenávistné projevy odsoudila i Fotbalová asociace (FA), která avizovala nulovou toleranci k podobným incidentům. „Jsme se všemi hráči, kteří se stali obětí rasismu. Takové něco je nepřijatelné a budeme spolupracovat s vládou i sociálními sítěmi, abychom vymetli diskriminaci z našeho sportu,“ citoval stanovisko FA web BBC.