21. 2. 2024

Má zrušené mistrovství juniorů nový termín?

Mistrovství světa hráčů do 20 let, které bylo ve středu zrušeno, by mohlo být nahrazeno šampionátem, který se bude konat v létě ve Finsku. Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif na tiskové konferenci v Edmontonu uvedl, že federace bude o této možnosti jednat v nadcházejících týdnech a udělá vše pro to, aby juniorští hokejisté nemuseli přijít o svou nejdůležitější akci.

„Ano, tuto akci jsme zrušili. Ale já nechci a organizační výbor si tuto akci pokud možno nechce nechat ujít. Příští měsíc tedy využijeme k přemýšlení a možná přijdeme s nějakým překvapením. Myslím, že to mladým hráčům dlužíme,“ řekl Tardif.

Juniorské mistrovství by se mohlo konat v červnu, červenci nebo srpnu ve finských Helsinkách a Tampere. Hráči by se řídili věkovými pravidly platnými v Edmontonu a Red Deeru.

Federace podle svých internetových stránek také hledá náhradní termíny pro turnaje, které se měly konat v lednu a které IIHF kvůli pandemické situaci během vánočních svátků předem zrušila. Kromě turnajů nižších divizí bylo zrušeno také mistrovství světa hráčů do 18 let ve Švédsku, kterého se měla česká reprezentace zúčastnit.

„Švédsko souhlasilo s pořádáním turnaje v lednu 2023, ale v současné době není schopno jej uspořádat v létě 2022,“ uvedl Tardif a naznačil, že jednou z možností by byly USA, které původně chtěly pořádat mistrovství světa v roce 2023.

Předčasné ukončení mistrovství světa juniorů, o kterém IIHF rozhodla ve středu kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru, bude mít pro federaci také finanční dopady. „Ano, má to pro nás finanční dopad, ale to není to nejdůležitější,“ zdůraznil Tardif.

„V posledních dvou letech jsme měli několik akcí zrušených nebo odehraných bez diváků. Na tyto situace jsme si zvykli. Někdy musíme být opatrní,“ řekl nový šéf IIHF, který na tiskové konferenci zopakoval, že bezpečnost a zdraví hráčů jsou na prvním místě.

„S podobnými problémy se potýká celý svět. V NHL bylo 15. prosince odloženo šest zápasů, nyní jich je 80, což ukazuje, jak rychle virus 19 zasáhl hokej. I v Evropě musely být zrušeny zápasy a turnaje. Bitvu jsme prohráli, ale jsem si jistý, že válku neprohráváme,“ řekl první viceprezident IIHF Petr Birch.