4. 12. 2022

Je to oficiální! Mistrovství světa v ledním hokeji hráčů do 20 let je zrušeno

Problémy turnaje v kanadských městech Edmonton a Red Deer nastaly ještě před prvním ostrým zápasem. Přípravný zápas Švýcarska s Českou republikou byl zrušen kvůli pozitivnímu testu jednoho z hráčů Švýcarů.

Vypadalo to, že se situace uklidní. V úterý však byli dva Američané pozitivně testováni a jejich zápas se Švýcarskem byl odvolán. Podobný osud měly ve středu i zápasy České republiky s Finskem a Ruska se Slovenskem, kdy český a ruský tým měly pozitivní testy.

Po těchto událostech se sešlo ředitelství turnaje a na základě doporučení lékařské skupiny zabývající se koronavirem, lékařské skupiny IIHF a Rady IIHF rozhodlo o zrušení celé akce. Šampionát zrušili z důvodu prevence šíření koronaviru a jeho omikronové varianty a zajištění ochrany všech účastníků.

Rada IIHF usoudila, že třetí sporný zápas ohrozil sportovní integritu turnaje.

„Společně s týmy jsme do šampionátu vstoupili s plnou důvěrou v protokoly COVID-19, IIHF, místních úřadů a zdravotnických organizací v Albertě a Kanadě. Šíření nákazy a varianta omikron nás přinutilo změnit protokoly téměř okamžitě po příjezdu na místa konání akce, abychom se pokusili zabránit možnému šíření. To zahrnovalo každodenní testování a karanténu týmu v případě potvrzení pozitivních případů.

Dlužili jsme zúčastněným týmům, abychom udělali vše, co je v našich silách, a vytvořili podmínky nezbytné pro fungování akce. To bohužel nestačilo. Nyní si musíme vzít čas a soustředit se na to, abychom všechny hráče a celé týmy dostali v pořádku domů,“ řekl prezident IIHF Luc Tardif.

„Kanadská hokejová federace od vypuknutí pandemie neúnavně pracuje na tom, aby se mezinárodní akce světové úrovně konaly v bezpečném prostředí. Přes veškerou snahu a neustálé přizpůsobování a posilování protokolů se nám bohužel kvůli současné situaci s COVID-19 nepodařilo splnit náš cíl dokončit mistrovství světa juniorů v roce 2022 a předat medaile 5. ledna.

Od začátku pandemie jsme vždy považovali zdraví a bezpečnost účastníků akce a celé komunity za prioritu. Vzhledem ke zprávám, že se objevily pozitivní případy, chápeme a podporujeme rozhodnutí zrušit zbytek akce. I když víme, že je to správné rozhodnutí, soucítíme se všemi účastníky, kteří měli možnost reprezentovat své země na světové scéně a kteří si tento sen nebudou moci splnit,“ uvedla kanadská federace v prohlášení.

Instagram did not return a 200.