21. 5. 2024

Luis Suárez: TOP 10 zajímavých faktů, které jste nevěděli

Fotbal z něj udělal světovou celebritu a milionáře, ale v mládí měl uruguayský snajpr hluboko do kapsy. Vyrůstal v Montevideu, odkud už v 18 letech zamířil zkusit štěstí do Evropy. Přes Groningen, Ajax, Liverpool se dostal až do slavné FC Barcelony, kde se stal po boku Lionela Messiho modlou. Co o jeho životě možná nevíte?

#1 Pistolník

Přezdívky jsou obzvláště ve fotbalových kruzích velmi časté a ani Luis Suárez jim neunikl. Spoluhráči mu přezdívají El Pistolero, což v překladu znamena střelec nebo pistolník.

Zasloužil si ji svým bojovným duchem a gólovým instinktem zabijáka. Kdo viděl Luise hrát musí uznat, že tahle přezdívka mu sedí.

#2 Vzal si lásku z dětství

Luis Suárez má dvě děti a je ženatý se Sofií Balbi, svou životní láskou. Poznali se ještě jako děti v Montevideu, kde tou dobou Suárez pracoval pro město jako uklízeč. Aby mohl vzít Sofií na rande, sbíral mince ze země.

„V 15 letech jsem potkal dívku, která mi pomohla srovnat si věci v hlavě a uvědomit si, jak důležitý pro mě je fotbal,“ uvedl Luis Suárez. „Nebyl jsem na správné cestě, stýkal jsem se s lidmi, kteří na mě měli špatný vliv, hodně jsem flámoval a studiu a fotbalu nedával vše. Sofia to změnila, dodala mi sebedůvěru.“

#3 Sedm bratrů

Luis Suárez má šest bratrů a všichni milují a hrají fotbal. Žádný to však zdaleka nedotáhl tak daleko jako právě Luis.

#4 Pracoval už od 11 let

Jak to u většiny chlapců z jižní Ameriky bývá, i Luis Suaréz vyrůstal v chudých poměrech. A jelikož otec odešel od rodiny a matka nemohla všechny děti sama uživit, začal už v 11 letech pracovat. Například hlídal auta.

#5 Debut v Lize mistrů proti Slávii

Jméno si Luis Suaréz udělal v Ajaxu Amsterdam. Debut v jeho barvách v milionářské Lize mistrů mu však znechutila pražská Slavia, která nizozemský velkoklub vyřadila v kvalifikaci. Suaréz střídal a gólově vyšel naprázdno.

#6 Kapitánská páska

Ať byl, kde byl, všude si aspoň na jeden zápas směl natáhnout kapitánskou pásku. Pásku si oblékl i v uruguayjské reprezentaci, ve které je nejlepším střelcem historie.

#7 Upír

Luis Suárez se do fotbalových kronik nezapíše jenom jako skvělý střelec, ale také jako fotbalista, který pokousal vícero protihráčů. Získal si tak pověst upíra.Poprvé se Luis zakousl do do ruky Otmana Bakkala z Eindhovenu, ještě když hrával za Ajax. O pár let později pokousal v dresu Reds stopera Ivanoviče.

Nejslavnější úpíří kousek si pak nechal na světový šampionát v roce 2014, kde se zakousl do ramena italského stopera Chielliniho. Vedení světového fotbalu došla trpělivost a Suárez dostal přísný čtyř měsíční zákaz. Od té doby si dává pozor.

#8 Pojmenoval dceru podle stadionu

Suárezova první dcera se jmenuje Dephina. Narodila se ještě v dobách, kdy uruguayský šutér válel na Anfiledu. Liverpoolský svatostánek musel mít opravdu v lásce, protože jméno Delphina je anagram slova Anfiled.

#9 Mistr hattrick

Jen málokterý útočník se během své kariéry může pochlubit tak vysokým počtem hattricků jako právě Suárez. Někdo dá 2-3 za život, Luis sází dvojciferná čísla v Anglii i ve Španělsku.

#10 Vášeň pro luxusní auta

Úspěšní sportovci mývají sběratelské vášně. Nejinak je tomu i v případě Luise Suaréze, který miluje drahá luxusní auta. Mezi jeho oblíbené značky patří kupříkladu BMV, nebo Range Rover.