24. 4. 2024

Jak Lotyše k historickému bronzu z hokejového MS dotáhli hráči z extraligy!

Neuvěřitelný lotyšský dostal bronzovou tečku. Malá baltská země dokráčela pro premiérovou medaili z hokejového mistrovství světa.

Základní skupinu a čtvrtfinále navíc odehráli Lotyši doma v Rize před svými diváky. O to větší hokejová horečka zemi v květnu na hokejovém MS 2023 zachvátila.

První velký výsledek zaznamenalo Lotyšsko už proti českému výběru, který dokázalo poprvé v historii šampionátů porazit.

Jenže prohra se Slovenskem znamenalo, že pro postup do čtvrtfinále museli uhrát v posledním utkání minimálně bod proti do té doby suverénnímu Švýcarsku.

Ještě šest minut před koncem prohrávali 2:3, jenže pak vyrovnal kapitán Kaspars Daugavinš a v prodloužení rozhodl v přesilovce další útočník Rudolfs Balcers.

Tenhle obrat jakoby nastartoval celý tým trenére Vitolinše.

Silná extraligová stopa

Hned osm hráčů lotyšskému národnímu týmu poslala česká extraliga. Největší zastoupení měl Litvínov. Doručil hned trojici obránců: Ralfse Freibergse, Kristapse Zileho a Janise Jakse.

Obránce Karlis Čukste, nedávný šampion s Třincem, přidal v krátké době další placku. Další obránce Oskars Cibulskis zase pomohl Kladnu zachránit extraligovou příslušnost.

V útoku váleli Roberts Bukarts z Vítkovic a také Martinš Dzierkals z Českých Budějovic.

Euforie v Rize, Lotyši vyřadili Švédy

Hlavní hvězdou byl však golman Artur Šilovs, který ve čtvrtfinále deptal favorizované Švédy.

Lotyšsko, hnané bouřlivým davem, se ujalo vedení ve 13. minutě. Cibulskis vystřelil vedle, puku se ale ujal Rihards Bukarts, nahrál před branku a Ločmelis otevřel skóre.

„Tre kronor“ srovnali v polovině zápasu. Pak nedokázali využít pět minut dlouhou přesilovku po vyloučení Dzierkalse.

Lotyšům vrátil vedení v 46. minutě Indrašis. Dvaatřicetiletý útočník převzal puk od Rihardse Bukartse, prohodil ho mezi nohama Pära Lindholma a střelou nad vyrážečku Larse Johanssona rozradostnil diváky v rižské hale podruhé.

V 54. minutě přidalo Lotyšsko pojistku, když Jaksova rána od modré propadla švédskému gólmanovi mezi betony.

Poprvé v historii se Lotyšům podařilo postoupit do semifinále. Nejlepším umístěním na velkých akcích byla doposud sedmá místa z let 1997, 2004 a 2009.

Kanada musela odvracet senzaci v poslední třetině

Kdyby hokejový zápas trval místo tří jen dvě třetiny, do finále MS 2023 by postoupili Lotyši.

Fanoušci Lotyšska, kteří se museli přesunout z Rigy do Tampere, utvořili svým hrdinům opět téměř domácí atmosféru.

Kanaďané dvakrát prohrávali, ale ve třetí třetině zmobilizovali síly a otočili skóre z 1:2 na konečných 4:2.

Bojovný výkon hráčů ani golman Šilovs na kanadské šikuly tentokráte nestačili, přesto motivaci k bronzovému zápasu s USA byla velká.

Pohádka s bronzovým koncem

V nedělním souboji o bronz proti Američanům pak Lotyši dvakrát vedli po trefách Robertse Bukartse a Janise Jakse, ale vždy reagoval nejproduktivnější muž USA Rocco Grimaldi.

Obrat se pak povedl Mattu Coronatovi, jenže houževnatí Lotyši se nevzdali.

Hrdinou zápasu se stal obránce Kristians Rubins, který v 55. minutě vyrovnal na 3:3 a po 82 sekundách nastavení svým druhým gólem v utkání také rozhodl.

Ještě ten den Lotyšský parlament narychlo na pondělí vyhlásil státní svátek.

V ulicích hlavního města Rigy se tak odpoledne vítali národní hrdinové.