28. 5. 2024

Kung-fu kop století? Jak Eric Cantona sejmul drzého fanouška v hledišti!

Zdroj: Depositphotos

Za francouzskou reprezentaci nastřílel 20 gólů, stal se mistrem Evropy do 21 let a během pěti let vyhrál čtyřikrát Premier League.

Získal také dva FA Cupy a obdržel mnoho významných individuálních ocenění. Přesto si fanoušci pamatují na Francouze Erica Cantonu z úplně jiného důvodu.

V ligovém utkání ho v lednu roku 1995 vyprovokoval fanoušek soupeřova týmu a Cantona jej odpovědí kung-fu kopem svrhl.

Ve své době patřil mezi nejlepší fotbalisty světa, nicméně jeho talent často přehlížely jeho kontroverzní činy.

Cantona na svém kontě měl několik přešlapů, které způsobily, že se ve žádném týmu neprosadil dlouhodobě. Nerad se podřizoval a jasně to dával najevo. Byl však nesmírně citlivý na rasismus.

Samotný Cantona pocházel z rodiny, která musela kvůli strachu o svůj život emigrovat ze Španělska do Francie. Rasistická urážka pro něj byla jako provokace.

To zjistil i jistý Mattheo Simmons. Tento chuligán a přívrženec radikálně pravicových stran si pro své urážky tentokrát vybral špatnou osobu.

Dne 26. ledna 1995 probíhal zápas mezi Crystal Palace a Manchesterem United. Když se blížil konec zápasu, byla francouzská hvězda hostí vyloučena červenou kartou a při odchodu do šaten se pomalu vzdalovala po hřišti ve smířlivém sporu se sudím. Musela však změnit plány na cestě.

Náhle se rozrušený Simmons protrhl dopředu na tribunu a zařval na odcházejícího hostujícího hráče: „Vrať se zpátky do Francie, ty francouzský srá*i!“ Slova, která Cantona postřehl, způsobila scénu jako z akčního filmu.

Čtyřnásobný vítěz Premier League se rozběhl a kung-fu kopem srazil domácího fanouška. Bylo jasné, že tohle gesto se nikdy nezapomene.

Video z incidentu se rychle rozšířilo po celém světě a i po skoro třiceti letech se na něj vzpomíná, nejen ve fotbalových kruzích.

Cantona za svůj čin musel čelit civilnímu soudu, kde byl odsouzen k dvoutýdennímu vězení. Nakonec nemusel nastoupit do vězení, ale byl mu udělen trest ve formě 120 hodin prospěšných prací a musel zaplatit vysokou pokutu.

Navíc byl na téměř tři čtvrtě roku vyřazen z fotbalu. Přesto rád vzpomíná na tento incident. „Můj nejlepší okamžik? Bylo jich hodně, ale nejvíc si cením toho, kdy jsem nakopl chuligána,“ prozradil v dokumentu BBC šest let poté.