30. 5. 2024

Kterak Jiří Novák nařezal na turnaji mistrů legendárnímu Andre Agassimu!

Zdroj: Depositphotos

Agassi chtěl zakončit rok 2002 jako nejstarší světová jednička v historii, měl šanci předstihnout prvního Australana Lleytona Hewitta. Jenže na turnaji mistrů v Šanghaji narazil na českého tenistu Jiřího Nováka.

Někdejší pátý nejlepší tenista na světě, který začínal na plácku na sídlišti v tehdejším Gottwaldově, se při vzpomínce, jak z nablýskané arény na Turnaji mistrů v Šanghaji vypráskal americkou Star, usmívá rovněž.

„Andre hrozně usiloval o to, aby rok ukončil jako číslo jedna na žebříčku. A já mu tu možnost mou první výhrou ve skupině vzal. Podařilo se mi ho porazit na pro mě nejdůležitějším turnaji v kariéře,“ vyprávěl dvacet let poté v podcastu Z voleje.

Do té doby měl s fenomenálním Agassim trudnou bilanci čtyř porážek bez zisku jediné sady.

V Číně se však Novák vzepřel, ačkoli v první sadě prohrával už 2:5, získal ji 7:5 a druhou suverénně 6:1.

„Hrál jsem svoji hru, protože proti světové špičce nic nefunguje. Jestli to hrajete do forhendu, nebo do bekhendu, přiletí vám stejně kvalitní úder.“

„Vyjdu z pokoje a nechám si nařezat od Jiřího Nováka z České republiky. Ponižující.“Autobiografie tenisové legendy Andreho Agassiho, strana 372.

Do play off se však bohužel Novák nedostal, jelikož v dalších zápasech narazil na budoucí legendu Rogera Federera a Španěla Ferrera.