23. 4. 2024

Kuba Běle: Proč měl rok pauzu, jak chce porazit Marcina a kdo je GOAT?

Finalista dnes už legendární první série Oktagon výzvy se po roce vrací do klece. Čahouna z Ústí nad Labem bude chtít prověřit polský veterán Marcin Naruszczka, který v Oktagon žebříčku střední váhy vysoko nad ním a bude favorit. Jak souboj vnímá Kuba? Svěřil se v rozhovoru pro magazín Fórum Sport.

V kleci jsme tě přes rok neviděli. Co za tím bylo?

Během toho roku se stala spousta věcí. Kromě toho, že jsem dokončil vysokou školu, se mi narodil syn. Chtěl jsem tedy věnovat čas rodině a nedokázal bych se svědomitě připravit na zápas.

Kde jsi se na zápas připravoval?

V Reinders MMA právě pod André Reindersem. Zároveň mě trénuje Tomáš Beran z ústeckého Aries Gymu a Jakub Jirgle je můj kondiční trenér, takže ta skupina z minulého roku zůstává stejná.

Vnímáš Marcina Naruszczku jako dosud nejtěžšího soupeře tvé kariéry?

Nevím, jestli je to můj nejtěžší soupeř, asi jeden z nejzkušenějších, ale o tom jestli byl nejtěžší můžu povídat až sobotu večer. Momentálně se na něj připravuju jako na každého dalšího soupeře s tím, že vím, jaké jsou jeho slabiny i silné stránky a na to zaměřuju.

Jaký je tvůj klíč k vítězství?

Myslím, že kromě výškové převahy to bude i lepší striking. Přesnější, techničtější a neustálý pohyb dopředu, dozadu a do stran. Nezůstávat na místě.

Jaké máš v hlavě plány pro budoucí rok?

Konkrétní cíle zatím nemám, připravuju se zápas od zápasu. Rád bych se vrátil do zápasového tempa a aspoň ty tři zápasy příští rok stihnul.

Sleduješ kromě Oktagonu pravidelně i jiné organizace?

Mimo Oktagon sleduju UFC, kde mam několik svých oblíbených bojovníků. Dívám se skoro na všechny turnaje, sice ne všechny zápasy, ale minimálně tu hlavní kartu.

Vyber tři nejlepší bojovníky v historii MMA

Za mě to bude Jon Jones, José Aldo a Georges St-Pierre.

Máš v oblasti bojových sportů nějaký vzor?

Nevím, jestli mám vyloženě vzor, ale rád sleduju bojovníky jako je Jon Jones, TJ Dillashaw nebo Israel Adesanya a snažím se od nich něco odkoukat.

Jaké sporty mimo těch bojových provozuješ?

Když člověk trénuje MMA a i když se momentálně nepřipravuje na zápas, tak furt mu to zabere spoustu času a sebere hodně energie. Takže na jiné sporty nemám čas a popravě mě nic jinýho kromě bojových sportů ani neoslovilo. Maximálně jet v zimě na snowboard na hory.

Co tě dokáže zabavit ve volném čase?

Tak momentálně mám rodinu a toho volného času zase tolik není. Mimo dojíždění na tréninky musím chodit do práce (V Ústí dělá trenéra bojových sportů – pozn.redakce), kde trénuju ostatní lidi. Když je chvíli toho volna, tak se ho snažím trávit s rodinou, chodíme na procházky, jezdíme na výlety.