4. 11. 2024

Khabib Nurmagomedov aneb příběh nikdy neporaženého Orla!

Khabib Nurmagomedov a jeho otec měli společný cíl. Vyhrát 30 zápasů, odejít na vrcholu a zapsat se do historie jako neporažený šampion.

Dagestanský bojovník nakonec plán téměř do puntíku splnil. Téměř.

Zápasnické rukavice nechal ležet v kleci po své 29. výhře a třetí úspěšné obhajobě titulu UFC nad Justinem Gaethjem v říjnu roku 2020. Do klece už se nikdy nevrátil.

Jeho otec, mentor a trenér v jedné osobě, Abdulmanap Nurmagomedov, u toho nebyl. Zemřel toho roku v červenci na komplikace spojené s nákazou koronavirem.

Přání otce, že zakončí kariéru s perfektním skóre 30-0 nakonec přebil slib matce. „Nechtěla, abych dál bojoval bez mého otce… Slíbil jsem jí, že tohle bude poslední zápas,“ řekl dojatě Superman z Východu.

Wrestling s medvědem

Dagestán, drsný kraj na jihu Ruska. Místo, kde to nejen po rozpadu Sovětského svazu hodně jiskřilo.

Khabib se narodil 20. září roku 1988. Vyrůstal ve vesničce Sildi, v kavkazských horách, ale bylo jasné, že doma dlouho nezůstane.

Jeho táta Abdulmanap byl válečný veterán a vynikající sportovec, který se dokonce stal ukrajinským šampionem v judu a sambu. Po konci kariéry si u svého domu zřídil dvoupodlažní tělocvičnu a cepoval v ní nejen své dva syny.

Khabib se věnoval bojovým sportům od mládí. Ať už to bylo sambo nebo judo, bylo to jedno, prostě se uměl prát. A dobrý byl i díky tomu, že měl úžasného sparingpartnera. Nikoho jiného než medvěda!

„Táta chce vždycky vidět, čeho je jeho syn schopný,“ komentoval s odstupem času video Abdulmanap.

Pak se rodina přestěhovala do Machačkaly (hlavního města Dagestánské republiky), kde si jako teenager Khabib užil nespočet pouličních bitek.

„Můj otec chtěl, abych studoval, já jsem se ale chtěl stát profesionálním sportovcem. Nikdy jsme se v tom neshodli. Ale táta si nakonec uvědomil, že mám dar pro boj a začal mě trénovat, abych se stal nejlepším na světě,“ přidal.

Ať už to bylo sambo nebo zápas, byl úspěšný. Právě v sambu získal už ve svých 21 letech titul mistra světa a o rok později druhý, tentokrát o váhovou kategorii výš.

Šampion UFC

Jenže v sambu ani tradičních olympijských sportech moc peníze nepršely a naopak do módy přišly ultimátní zápasy.

V září 2008 stihl Khabib premiéru v MMA a během měsíce zničil hned čtyři rivaly. Nakonec ho po šestnácti vítězných duelech oslovila nejprestižnější americká organizace UFC.

Poprvé letěl za moře v roce 2012 k zápasu s Íráncem Kamalem Shalorusem a ve městě country Nashville snadno vyhrál na škrcení.

Během dalších šesti let musel vyhrát dalších osm zápasů, než se probojoval v zápase o uvolněný titul v lehké váze. Ten se pak 7. dubna 2018 dostal v New Yorku do jeho rukou, když po 5. kolech porazil na body amerického bojovníka Al Iaquintu.

Největší zápas kariéry však na Khabiba čekal o půl roku později.

Největší zápas MMA všech dob

Do vod slavné UFC se totiž rozhodl vrátit irský bouřlivák a největší hvězda v historii MMA Conor McGregor, který držel titul v lehké váze před Khabibem.

Sláva a peníze zatemnily Conorovi mysl a ten se choval jako utržený ze řetězu. Po tiskové konferenci zápasu s Khabibem dokonce se svými kumpány zaútočil na autobus, ve kterém seděl i Khabib a prohodil železný vozík oknem.

Conor sice putoval k soudu, za mřížemi samozřejmě neskončil a tak mohlo UFC uspořádat nejsledovanější duel v dějinách – Khabib vs. McGregor.

Conor se do MMA vrátil po dvou letech a přinesl vše, co UFC chybělo. Zápas prodal nejvíce pay-per-view a vysílal se do rekordního počtu států. Turnaj UFC 229 se bezesporu zapsal do historie.

Khabib ukončil Conora ve čtvrtém kole, ale místo převzetí mistrovského pásu, skočil mezi diváky a napadl McGregorův trenérský štáb.

Strhla se obrovská mela, do které se zapojily desítky lidí. V hale vznikl naprostý zmatek a Khabiba musela odvést až ochranka.

Titul šampiona UFC v lehké váze pak Khabib dokázal ještě dvakrát obhájit. Vždy v saudskoarabském Abú Dhabí.

Poprvé v zápase s Dustinem Poirierem, při kterém byl poprvé za jeho UFC kariéru přítomen jeho otec. Abdulmanap totiž nikdy nedostal víza, aby mohl vycestovat do Ameriky.

Podruhé v už zmiňovaném zápase s Justinem Gaethjem.

Vlivná osobnost

Po svém odchodu do důchodu koupil za milion dolarů ruskou MMA organizaci Gorilla Fighting Championship (GFC) a přejmenoval ji na Eagle Fighting Championship (EFC).

Právě ‚The Eagle‘, tedy česky orel, byla Khabibova zápasnická přezdívka.

Nurmagomedov je sunnitský muslim a svého obrovského vlivu (desítky milionů sledujících na IG) využívá k „prosazování svého ultrakonzervativního světonázoru“.

V říjnu 2020 deník The Guardian uvedl, že je druhým nejpopulárnějším muslimským sportovcem na světě, hned po egyptském fotbalistovi Mohamedu Salahovi.

Pečlivě střežené soukromí

Khabib Nurmagomedov se oženil v červnu v roce 2013.

Manželka se jmenuje Patimat a mají spolu tři děti. Slavný bojovník si však svůj soukromý život velmi hlídá a najít na příklad fotografii jeho manželky je téměř nemožné.

Mimo bojové sporty je Khabib velkým fanouškem fotbalu. V mládí chodil třeba i na zápasy Anži Machačkala. Přeje ale i Realu Madrid, dokonce Bílý balet doprovázel i při finále Ligy mistrů 2018.

Cristiano Ronaldo se s ním dokonce vyfotil v typické chlupaté čepici. A Khabib logicky fandí i ruskému národnímu týmu.