29. 3. 2024

Flo-Jo aneb olympijský příběh a záhadná smrt nejrychlejší ženy všech dob!

Pokud někdo ztělesňoval nepřehlédnutelnou postavu světové atletiky, byla to právě ona. Florence Griffith-Joynerová.

Pozornost upoutávala úplně vším. Na sprinterku nezvykle dlouhými vlasy, extravagantními běžeckými úbory, nekonečně dlouhými nehty, ale především tím, jak úžasně rychle dokázala běžet.

Světové rekordy, které ustanovila na konci 80. let z ní dělají nejrychlejší ženu všech dob.

Při olympijských hrách v roce 1984 v Los Angales bylo Florence 25 let. Vybojovala tady druhé místa v běhu na 200 metrů a pak ze světa velké atletiky odešla. Vrátila se k předchozí práci v bance a k tomu se věnovala svým dvěma vášním. Navrhovala účesy a dělala styling nehtů.

V roce 1987 si však bere za manželka úřadujícího olympijského vítěze v trojskoku Ala Joynera a zahajuje svůj velký comeback.

Na mistrovství světa v Římě získá opět stříbrnou medaili na dvoustovce a k tomu zlato s americkou štafetou. Je to však jen nesmělá předehra k tomu, co má přijít na přesrok.

Po zimní přípravě se Flo-Jo, jak se jí už nyní říká, představí s daleko svalnatější postavou a v báječné formě.

V americké olympijské kvalifikaci zaběhne nečekaný světový rekord na 100 metrů časem 10,49! Ani po 35 letech se k tomuto času žádná sprinterka nedokázala přiblížit.

Pomohl k senzačnímu výkonu nepovolený vítr? Měřák sice ukazoval nulu, ovšem o deset metrů dál naměřil ve skokanském sektoru vítr o rychlosti 4,1 m/s. Světový rekord byl tehdy uznán, je však evidován s poznámkou kolem pochybné síly větru.

V samotném olympijském závodě v Soulu vyhrála Florence bez nejmenších problémů závod na 100 metrů s náskokem tří desetin na krajanku Eshforodovou.

Dvoustovka byla pro americkou sprinterku vždy tou lepší tratí. Přesto bylo představení, které 29. září uchystala olympijskému stadionu, prostě velkolepé.

Už v semifinále dokázala o 15 setin sekundy překonat stávající světový rekord. Finále, které se konalo jen o dvě hodiny později, bylo jako závod snů.

Flo-Jo běžící v páté dráze naprosto deklasuje konkurenci a časem 21,34 podruhé ten den vylepšuje světové maximum. Znovu, k tomuto času se dalších 35 let nedokáže nikdo přiblížit.

Ve svých 29 letech byla na vrcholu, přesto se v únoru 1989 podruhé rozhodla ukončit svou závodní kariéru.

Mnozí to dávali do souvislostí s dopingovou aférou kanadského sprintera Bena Johnsona a zavedením namátkových kontrol v průběhu celé sezony.

Jak ale později řekl předseda antidopingové komise národního olympijského výboru Alexandr Demerot: „Během své kariéry podstoupila úplně všechny myslitelné testy a nikdy jsme nic nenašli.“

Přesto, zejména poté, co v roce 1998 ve věku pouhých 38 let Florence Griffitová Joynerová náhle zemřela (ve spánku utrpěla epileptický záchvat) se podezření vynořují stále znovu.

Sportovní svět si ji však bude pamatovat jako tu nepřehlédnutelnou ženu, která tehdy na olympiádě v Soulu překonala dvakrát během jediného dne světový rekord.