21. 2. 2024

Kdo dá gól je mistr aneb jak Martin Straka vystřelil Plzni první hokejový titul!

Zdroj: Depositphotos

Časomíra se zastavila v čase 96:15. Byl konec nejdelší bitvy o hokejové zlato v historii české extraligy. Kapitán Škody Plzeň Martin Straka rozhodl ve druhém prodloužení sedmé finále play-off 2013 extraligy ve Zlíně. Škoda Plzeň se poprvé ve své historii stala mistrem republiky.

Mužstvo vedené tehdejším trenérem Milanem Razýmem mělo mistrovský pohár na dosah už v základní hrací době, ale Zlín deset vteřin před koncem třetí třetiny vyrovnal na 3:3.

„Myslel jsem, že je po mně. To mi blesklo, že už nikdy v životě nic nevyhraju. Ale v kabině jsme se dokázali dát dohromady, odpočinout si,“ poodhalil pocity Straka.

Rozhodující gól 👇

Za historickým titulem v play-off Plzeň táhli brankář Mazanec, obránci Jeřábek, Slovák a Hanzlík a útočníci Kovář, Straka či Vlasák.

Po základní části ročníku 2012/2013 Škodovka skončila třetí a ve čtvrtfinále ji čekal Litvínov, nad kterým v sérii zvítězila 4:3.

„Tam se naše cesta za zlatem lámala. Nebýt v útoku Kovyho, tak jsme nepřešli ani čtvrtfinále s Litvínovem. Ne já, ale on táhl tým,“ byl přesvědčen Straka.

Jan Kovář vyhrál kanadské bodování i tabulku střelců play-off a byl vyhlášen hokejistou sezony a nejlepším hráčem play-off.

V semifinále Plzeň zdolala Slavii Praha 4:2 na zápasy.

Ve finále přemohla vítěze základní části Zlín v sedmi zápasech.