1. 5. 2024

Jizerská padesátka a její vítězové! Jak šel čas?

Zdroj: Depositphotos

#2022 Jizerskou padesátku vyhráli Nygaard a Dahlová, Smutná byla desátá

Jizerskou padesátku vyhráli severští běžci na lyžích, Nor Andreas Nygaard a Švédka Ida Dahlová.

Nygaard o vítězství rozhodl ve finiši čtyřčlenné vedoucí skupiny. V Jizerských horách zopakoval triumfy z let 2019 a 2020.

„Možná to byl nejlepší den, který jsem kdy na lyžích měl. Byl jsem ve skvělé formě, měl jsem skvělé lyže, byla to úžasná trať. Dneska to bylo jednoduché celou dobu, byl jsem v úžasné formě, byla to zábava,“ liboval si v rozhovoru pro Českou televizi.

Mezi muži byl z českých závodníků nejlepší dvacátý Jiří Pliska, veterán Stanislav Řezáč obsadil 23. příčku.

Muži: 1. Nygaard (Nor./Ragde Charge) 1:56:20,7, 2. Nyenget (Nor./Eksjöhus) -1,0, 3. Eklöf (Švéd./Ramudden) -1,2, 4. Vokujev -1,7, 5. Grebenko (oba Rus./Russian Winter Team) -27,7, 6. Persson (Švéd./Lager 157) -1:25,6, …20. Pliska (ČR/eD System Silvini) -4:00,6, 23. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna Sport) -5:07,4, 26. Šrail (ČR/Vltava Fund) -6:39,3.

Dahlová loni skončila na Jizerské padesátce těsně druhá, ale tentokrát měla velkou převahu. Zvítězila o minutu a osmnáct sekund před krajankou Brittou Johanssonovou Norgrenovou.

Česká závodnice Kateřina Smutná, která se krátce vrátila mezi elitu po ukončení profesionální kariéry, obsadila po loňském třetím místě desátou příčku.

Dvojnásobná vítězka Jizerské padesátky Smutná se na chvíli vrátila do závodů desátým místem. „Rozhodně jsem spokojená, mým cílem bylo být do desátého místa a jsem přesně desátá. Hrozně se mi to dneska líbilo. Ale prvních pět kilometrů to pro mě byla sebevražda. Bylo to strašně rychlé, ty holky jsou rozzávoděné. Pak se to nějak rozjelo a jelo se mi fakt hezky,“ pochvalovala si.

Ženy: 1. Dahlová (Švéd./Ramudden) 2:12:25,3, 2. Norgrenová (Švéd./Lager 157) -1:18,3, 3. Murudová (Nor./Lager 157) -1:36,9, 4. Slindová (Nor./Koteng Eidissen) 1:45,3, 5. Fletenová (Nor./XPND Fuel) -2:57,6, 6. Alnesová (Nor./Ragde Charge) -4:06,9, ...10. Smutná (ČR/Slavia pojišťovna Sport) -9:01,0, 11. Schützová (ČR/Vltava Fund) -9:44,2, 17. Grohová (ČR/eD System Silvini) -12:26,8.