28. 4. 2024

Jizerská padesátka a její vítězové! Jak šel čas?

Legendární závod v běhu na lyžích klasickou technikou na trati dlouhé přibližně 50 km vedoucí Jizerskými horami má v Česku i ve světě letitou tradici.

Pojďme si připomenout vítěze posledních ročníků.

#2023 Nor Stadaas vítězstvím překvapil, ženám vládla Smedasová

Jizerskou padesátku nečekaně vyhrál norský lyžař Kasper Stadaas, k triumfu si pomohl únikem čtyři kilometry před cílem. Nejlepším Čechem byl dvacátý Jan Šrail.

Kasper Stadaas nastoupil v závěrečném sjezdu a vypracoval si až třináctisekundový náskok. Skupina s největšími favority manko stahovala, ale uprchlíka už nedohonila.

Osmadvacetiletý Nor tak zvítězil o 2,2 sekundy před trojnásobným vítězem a obhájcem loňského triumfu Andreasem Nygaardem.

Norské stupně vítězů zkompletoval Amund Riege. Vítěz všech závodů Ski Classics v této sezoně Emil Persson ze Švédska finišoval na stadionu v Bedřichově až jako jedenáctý.

Muži: 1. Stadaas 2:05:50,0, 2. Nygaard -2,2, 3. Riege -2,4, 4. Johaug -2,8, 5. Gunnulfsen (všichni Nor.) -2,9, 6. Novak (Švéd.) -3,3, …20. Šrail -2:08,8, 21. Štoček -2:10,2, 30. Sedláček (všichni ČR) -8:02,5.

Závod žen nejrychleji zvládla vedoucí žena seriálu Ski Classics Magni Smedasová z Norska, která vítězstvím ozdobila svou premiéru v Jizerských horách. Nejlepší z Češek Sandra Schützová obsadila devátou příčku.

V ženském poli byla v první polovině závodu nejaktivnější obhájkyně vítězství Ida Dahlová ze Švédska.

Postupně ale přebrala aktivitu Smedasová, která si na posledních deseti kilometrech i díky spolupráci s českým lyžařem Václavem Sedláčkem vypracovala výrazný náskok.

S odstupem minuty a 5,5 sekundy za ní skončila druhá dvaadvacetiletá Švédka Karolina Hedenströmová, další více než minutu ztratila třetí Silje Oyre Slindová z Norska. Švédská favoritka Dahlová byla tentokrát až pátá.

Ženy: 1. Smedasová (Nor.) 2:28,44,7, 2. Hedenströmová (Švéd.) -1:05,5, 3. Slindová -2:09,2, 4. Fletenová (obě Nor.) -2:30,7, 5. Dahlová -2:32,6, 6. Larssonová (obě Švéd.) -4:18,8, …9. Schützová -3:03,0, 14. Smutná -11:52,2, 16. Grohová (všechny ČR) -12:01,5.