28. 3. 2024

Biatlonové závody mužů s hromadným startem na MS! Jak šel čas?

Závody mužů s hromadným startem na 15km bývají vrcholem každého biatlonového světového šampionátu. Pojďme si připomenout jejich historii.

Závodu se mezi biatlonisty přezdívá „masák“ a nominováno je do něj pouze 30 nejlepších biatlonistů z výsledků na MS.

#2023 Oberhof

Přes chyby na střelnici už držel jednou rukou rekordní zápis, nakonec se o něj ale sám připravil.

Johannes Bö se nedočkal šestého zlata z jednoho mistrovství světa, v závodě s hromadným startem na závěr světového šampionátu v německém Oberhofu bral jen bronz.

O vítězství Švéda Sebastiana Samuelssona rozhodla poslední položka, druhý byl jeho krajan Martin Ponsiluoma.

Nejlepší z českého tria byl čtrnáctý Tomáš Mikyska s jedinou chybou na střelnici.

Mistrovství světa v biatlonu v Oberhofu (Německo) – závod s hromadným startem:

Muži (15 km): 1. Samuelsson 36:42,8 (0 tr. kol), 2. Ponsiluoma (oba Švéd.) -9,6 (2), 3. J. T. Bö -38,8 (3), 4. Laegreid (oba Nor.) -55,8 (2), 5. Rastorgujevs (Lot.) -1:07,3 (3), 6. Fillon Maillet (Fr.) -1:10,9 (2), …14. Mikyska -1:46,2 (1), 22. Štvrtecký -2:57,9 (6), 27. Krčmář (všichni ČR) -4:06,1 (7).

📽 Sestřih závodu:

#2021 Pokljuka

Závěrečný závod šampionátu ve slovinské Pokljuce vyhrál Nor Sturla Holm Laegreid, jenž při svém debutu na vrcholné seniorské akci získal druhý individuální a celkově čtvrtý titul.

Čtyřiadvacetiletý Laegreid chyboval jen jednou, což byl dnes nejlepší střelecký výsledek. V závěrečném kole bez problémů udržel vedení. Krajan Johannes Dale, jenž musel absolvovat dvě trestná kola, na něj ztratil 10,2 sekundy.

Na bronzovou pozici se prosadil rovněž se dvěma chybami Francouz Quentin Fillon Maillet, jenž se dostal na stupně vítězů po čtvrtých místech ve stíhačce, vytrvalostním závodě a v mužské štafetě.

Na titul útočil domácí veterán Jakov Fak, ale netrefil poslední ránu. Po trestném kole opouštěl střelnici jako druhý, ale útok mladších soupeřů neodrazil. Třiatřicetiletý Slovinec nakonec obsadil páté místo.

Mistrovství světa v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko) – závody s hromadným startem:

Muži (15 km): 1. Laegreid 36:27,2 (1 trest. okruh), 2. Dale (oba Nor.) -10,2 (2), 3. Fillon Maillet (Fr.) -12,8 (2), 4. Eder (Rak.) -23,1 (1), 5. Fak (Slovin.) -30,0 (1), 6. T. Bö (Nor.) -33,3 (2), 7. Hofer (It.) -39,7 (2), 8. J. T. Bö (Nor.) -45,4 (5), 9. Loginov (Rus.) -50,0 (2), 10. Samuelsson (Švéd.) -59,7 (3), …26. Krčmář (ČR) -3:26,0 (5).