5. 6. 2023

Jiří Procházka: TOP 10 zajímavých faktů, které jste nevěděli

Tak vysoko se ještě žádný český bojovník nedostal. V šestadvaceti letech Jiří Procházka ukořistil titul šampiona v japonské organizaci Rizin, a pak vyslyšel volání největší světové organizace UFC! Ve své premiéře knockoutoval bývalého titulového vyzyvatele a usadil se na předních místech žebříčku. Co jste o českém samurajovi možná nevěděli?

Magazín Fórum Sport přináší 10 zajímavých faktů. Čtěte níže!

#1 Rváč z Hostěradic

Jiří je rodákem z malé vesničky Hostěradice, které se nachází 15 kilometrů od města Znojma. Právě na vesnických zábavách a diskotékách zažil Procházka své první bitky.

Svého času nepropásl jedinou možnost, kdy mohl s někým poměřit síly. Ať už na diskotéce nebo na ulici. Jistou dobu si dokonce vedl přehled pouličních potyček. „Vzpomínal jsem vždy na předešlé rvačky, abych se mohl vyvíjet a být lepší. Říkal jsem si, tohle příště už nesmím, udělám to jinak, lépe… Chtěl jsem se zkrátka posouvat v boji, a to mě bavilo.“

Nejvíc rvačkám mimo ring holdoval od patnácti do dvaceti. „Jezdili jsme na diskotéky a chtěli jsme tam mít respekt od ostatních. A když byla možnost, tak jsme do toho šli, abychom měli pověst rváčů. Těch, co se do nich nevyplatí srát.“

#2 Brněnský JETSAAM GYM

Jiří potřeboval dostat do svého života řád a cíl. Stalo se tak při střední škole, když tehdy bydlel v malém bytě v Brně. Poznal kouzlo zápasení podle pravidel, změnilo mu to život. Díky trenérům zažil řád, který do té doby postrádal.

Jiří Procházka ve své premiéře v UFC knockoutuje Volkana Oezdemira

Brněnský JETSAAM GYM dnes už dávno přerostl, přesto mu zůstává věrný. Za svoji úspěšnou kariéru vděčí hlavně svému hlavnímu trenérovi, kterým je majitel gymu Martin Karaivanovi. Ten se o Jiřího a jeho kariéru stará od jejího začátku.

#3 Kde se vzala přezdívka Denisa?

Jiří „Denisa“ Procházka. Tohle jsme slyšeli při vyhlašování zápasů už mockrát. Bojovníci však milují drsné přezdívky jako Terminátor, Pirát nebo Beast. Tak jak se mohlo stát, že přezdívkou největšího českého zápasníka je ženské jméno?

Vznikla v době, když byl Jirka na soustředění, na kterém byla zároveň i jedna slečna, jež se jmenovala Denisa. Jednou se někdo spletl a oslovil Jirku „Deniso“. Samozřejmě se tomu všichni přítomní zasmáli, ale Jirkovi už tato přezdívka zůstala.

#4 Smrt otce

V šesti letech mu tragicky zemřel otec. Pracoval u policie v zásahové jednotce a v sedmadvaceti dostal mrtvici. Je to událost, kterou vnímá bijec Procházka jako zásadní a zároveň jako něco, co ho formovalo.

#5 Vzor Lyoto Machida

Velkým vzorem Jiřího Procházky byl vždy brazilský bojovník Lyoto Machida. Původem karatista se v MMA dostal až na vrchol, když se v roce 2009 stal šampionem UFC v polotěžké váze.

Co na něm a jeho stylu Procházka nejvíce obdivoval? Především jeho atraktivní styl – načasování, technika, všechny jeho pohyby jsou vždycky perfektně sladěné.

👇 A těch 5 dalších?