19. 4. 2024

Jiří Procházka: TOP 10 zajímavých faktů, které jste nevěděli

#6 Bez tetování

Tetování jsou v současnosti hodně moderní záležitostí. Mezi MMA zápasníky má nějaké to tetování na těle naprostá většina. Procházka ale žádné nemá a do budoucna ani žádné nechce.

„Jsou to většinou sr*čky, co na sebe lidi dávají. Zbytečnosti. Raději všechno, co bych si na sebe vykéroval, budu žít a zosobňovat činy. Tečka,“ tvrdí rázně. „Vnímám svou cestu, to jak pracuji na svém charakteru, aby to nějak fungovalo. A nesedí mi k tomu, že bych si na sebe něco nechal vytetovat a pořád to měl na očích.“

#7 Rozlučkové pivo a vítězná cigareta

Je to tradice. Pokaždé, když Procházka a jeho tým odlétá na zápas, dají si na letišti malé pivo. A odměna za vyhraný zápas? Jedna cigeretka.  Jiří přitom není kuřákem, na nikotin si návyk nevytvořil, jedná se jen čistě o tradici.

#8 Vlastní značka BJP

Fandíte Jirkovi? Pak si můžete nakoupit jeho merch v obchodu s názvem BJP Store. Kromě klasického oblečení jako jsou trička a mikiny, jsou zde například i rashguardy, rukavice a další potřeby pro trénink. Vše je samozřejmě s tématikou nejlepšího českého zápasníka a jeho hesla BJP.

A co znamená zkratka BJP? Bomby jako pí**“. A Jak to vzniklo?
„V neděli jsem míval tréninky, na kterých jsem se soustředil na razanci úderů. Abych měl co největší bomby. Tak jsem to pojmenoval takhle. Ale teď už tomu dávám jiný smysl. Není to sprostý výraz, ale znamená to, že jdu do všeho naplno,“ vypráví Procházka.

#9 Cesta samurajů

Ne nadarmo se o Jiřím Procházkovi mluví jako o českém samurajovi. Východní filozofie je mu velice blízká a má o ní hodně načteno. Ať už se jednalo o Knihu pěti kruhů či kodex Bushido, Jiří z nich načerpal cestu a morální pravidla, která kdysi samurajové dodržovali.

#10 Jak málem umrznul v horách

Jirka jde často naproti různým způsobem riskování. Občas i náhodným. Jednou tak málem umrzl u Matterhornu. „Potřeboval jsem urovnat myšlenky, jít víc do sebe. Vydal jsem se proto k hoře. Chtěl jsem tam strávit několik dní meditací,“ vypráví dnes už s lehkým úsměvem. Sbalil si tehdy nějaké vybavení a vydal se na cestu. Když dorazil k úpatí hory, zjistil, že si zapomněl spacák i karimatku. Nechal je na posteli. A jak to bylo dál?

Svůj výlet si Jiří nerozmyslel a našel si dobré tábořiště. V noci pak musel prakticky bojovat o život, protože teploty klesaly do mínusu, bylo totiž zimní období a všude ještě ležel sníh. „Nebyl spacák, nebyla karimatka, takže zima zespodu i shora.“ Dal si pod sebe batoh a snažil se zahřívat dechovými cvičeními a usnout třeba na pět deset minut. Potom ho zase probudil chlad, dostával se mu až do kostí. „Byl jsem tam jen já a zima. Soustředil jsem se na to, abych to nějak doklepal do rána, do úsvitu.“ Krom dechových cvičení, dělal kliky nebo jen zatínal a povoloval svaly, aby tělem proudila krev.

👇 Podívat se na fakta #1 až #5?