26. 4. 2024

Analytik Honza Novák: Od stránky na Instagramu až po člena Reinders MMA

Co začalo jako ryzí fandovství, pokračovalo vybudováním světově oblíbené instagramové stránky, skončilo jako práce pro aktuálně nejlepší MMA gym v České republice. Tedy prozatím. Příběh talentovaného analytika Honzy Nováka pokračuje.

Kolik fanoušků si už založilo nějakou vlastní stránku na instagramu/facebooku, aby dalo průchod lásce ke svému sportu. Honza Novák, o kterém se pomalu učí znát česká a slovenská MMA veřejnost, začal před lety podobně…

Kdy jsi začal sledovat MMA a co tě k tomuto, stále celkem mladému, sportu přitáhlo?

🗣 Já jsem ročník 98, takže jsem se k mlácení do hlav v kleci do půl těla propracoval poměrně nedávno. První turnaj, na který jsem si počkal do čtyř ráno bylo UFC 189: McGregor vs Mendes v roce 2015. Dovedete si představit, že od té doby jsem moc turnajů nevynechal.

Právě Conorův vzestup mě navnadil, díky němu jsem se i naučil pořádně anglicky. Pár měsíců na to začala UFC turnaje vysílat Nova Sport a přibližně o rok později začala v Česku MMA mánie. Trefil jsem dobu.

Ve známost českým MMA insiderům jsi vešel jako tvůrce populární instagramové stránky MMA Planet. Ta už dnes neexistuje. Jak to tehdy bylo a co ti tenhle tvůj pilotní projekt dal do budoucna?

🗣 Tak původní stránka začala v září 2016. Napřed jsem si myslel, jak velký úspěch bude mít profil vedený v češtině + angličtině. Ovšem i v této době se projevuje nacionalismus a jakmile rodilí mluvčí například ze Spojených států vidí češtinu, ztratí to pro ně na atraktivitě.

Takže po pár měsících jsem začal vše dělat v angličtině a asi za 9 měsíců jsem se vypracoval na krásných 41,000 sledujících. Ovšem tehdy přišlo něco, čemu se v našich kruzích říká Great Instagram Purge. Během jednoho dne zmizely z Instagramu stovky stránek se stejnou tématikou, důvodem byla autorská práva UFC.

Čistka zasáhla například i původní účet MMA Shorties. Nikoho nás tehdy nenapadlo, že by sdílení UFC materiálu mohlo mít někdy nějakou dohru. Nicméně Planet už byla tou dobou docela věhlasná a já se rozhodl, už o poznání zkušenější, založit nový profil. Samozřejmě už jsem se vyvaroval podobným rizikovým příspěvkům a opět jsem se vyšplhal na 41,000. Tentokrát už v polovičním čase.

Nicméně pak přišlo osudové UFC 235. Jeden z fanoušků mi poslal v hledišti pořízené video, kde Robbie Lawler háže Bena Askrena. Zeptal se mě, jestli bych mohl video sdílet a označit ho pod příspěvkem. Samozřejmě jsem neváhal (v podmínkách UFC, ani Instagramu se nic podobného nezakazovalo) a video mělo za 6 hodin čtvrt milionu shlédnutí.

V ten moment mě Instagram odhlásil a já opět přišel o účet. Krátce na to jsem začal působit v Shorties. Samozřejmě jsem podával odvolání, ale jakmile jsem na černé listině, Instagram s vámi odmítá cokoliv řešit.

A co mi to dalo? Určitě jsem rád za zlepšení angličtiny, která už po této životní etapě začala být na úctyhodné úrovni. Taky jsem se naučil dobře pracovat se sociálními médii a efektivně dohledávat informace.

Analytici se ve světě vrcholového sportu začínají uplatňovat, například ve fotbale či baseballu jde o běžné pracovní pozice jako trenér nebo kustod. Jak je to ve světě MMA?

🗣 Musíme brát v potaz, že i přes značný posun je Amerika stále několik let před Evropou. Za mořem je o sport neporovnatelně větší zájem a proto tam najdeme spoustu schopných analytiků.

Otázka je, kde konkrétně by měl analytik působit. Bavíme-li se o organizacích, já osobně nikdy neměl rád experty s elektronickou tužkou a myslím, že nejsem jediný.

A pokud je řeč o analytikovi v nějakém týmu, sám trenér si napřed musí připustit, že všechno nestíhá dělat na 100% sám a v reakci na to do někoho vložit obrovskou důvěru. Sám jsem byl překvapen, jak vřele mě mezi sebe v Reinders přijali.

Ty jsi dost možná první český analytik zaměstnaný přímo u vrcholového družstva MMA, konkrétně v týmu Andrého Reinderse. V čem spočívá tvá práce?

🗣 Tak stěžejní jsou předzápasové analýzy. Když má někdo ze závodníků vypsaný zápas, André, popřípadě přímo zápasník mi poví, na čem právě pracují a co by si chtěli v utkání prosadit.

Já poté nastuduji protivníka a vypracuji někdy i poměrně dlouhý text, zahrnující soupeřovy dominanty, slabiny, zlozvyky a všemožné scénáře, které chceme a nechceme v zápase iniciovat. Často najdu typologicky podobného bojovníka v UFC a zjistím, jakou strategii uplatnili ti, kteří ho porazili.

Dál koukáme s bojovníky na jejich vlastní zápasy a řešíme chyby, přednosti a možnosti jejich rozvoje. Samozřejmě chodím koukat na sparringy, abych měl přehled o aktuálních formách.

Jak se ti zatím v této práci daří? Vím, že jsi dělal rozbory soupeřů pro Jakubu Tichotu nebo Terku Bledou a oba své příští zápasy vyhráli. Jak bilancuješ nyní a čemu/komu se nyní nejvíce věnuješ?

🗣 Tak Reinders má za sebou veleúspěšný rok 2020. Až do turnaje Oktagon 20 jsme měli dlouhou neporaženou šňůru, během které jsem to trochu přestal počítat.

Nedá se říct, že bych se někomu věnoval víc, například včera jsem dopsal analýzu Filipu Mackovi a dnes se vrhnu na další soupeřku Terezy Bledé.

Jinak nejvíce v kontaktu jsem určitě s Vaškem Holotou a Peterem Gabalem.

Co tě v tvojí práci motivuje a posouvá dopředu?

🗣 Ta obrovská zodpovědnost. Dokud jsem čtenářům Shorties rozebíral hlavní zápasy UFC, mohl jsem mít maximálně tak obavu, že mi nevyjde tip na výsledek.

Takhle ale můžu člověku dát radu, která mu prohraje zápas. To je důvod neustále sledovat světovou analytickou špičku, koukat jaké techniky fungují na nejvyšší úrovni a nepřestat se ani jeden den vzdělávat.

Máš nějaký svůj kariérní cíl spojený s MMA? Např. založení vlastní organizace, stát se světovým rozhodčím či analyzovat pro světové zápasníky z UFC?

🗣 Ještě před rokem byly moje nynější úspěchy úplně nemyslitelné. Vše se jen odvíjelo od lidí, které jsem potkal a dostal od nich příležitost. Budu dál dělat tohle, jak nejlíp dovedu, poznávat nové lidi a uvidím, kam mě osud zavede.

Pro Reinders MMA nejen analyzuješ, ale také tam i trénuješ. Láká tě zkusit si nějaký zápas v kleci?

🗣 Tak samozřejmě to člověka láká, když má kolem sebe neustále tyhle lidi. V minulosti jsem byl ale hodně náchylný na všemožná zranění a nechat do sebe mlátit je teď trochu risk.

Před nedávnem jsem ale poznal Roberta Keňa, který je asi nejuznávanější Čech s černým pásem v brazilském Jiu-Jitsu, pod kterým budu chtít určitě trénovat a možná i dělat pásky, potažmo závodit.

Už nějaký ten pátek působíš v týmu MMA Shorties (pozn. Red. největší český komunitní web o MMA). Co ty a sportovní žurnalistika, je to nějaká další cesta, které by ses v budoucnu rád věnoval?

🗣 Poslední dobou si hodně říkám, že kvůli Reinders Shorties práci zanedbávám. Chci dál pokračovat v psaní analýz, ale žurnalistiku nechávám povolanějším. Zakladatelé webu, Pavel Bartoš a Radim Krajl mají v tomhle odvětví velkou budoucnost a jen díky nim jsem tam, kde jsem teď. Bez zaváhání mě mezi sebe přijali. Za to jim budu navždy nepopsatelně vděčný.

Tvojí doménou je UFC. Jak vnímáš nynější postavení téhle největší organizace? Je pro ní něco jako „konkurence“ vůbec téma?

🗣 UFC má dlouholetou tradici, velký rozpočet, kvalitní systém na propagaci hvězd a skauty po celém světě. Kvalitativně se jí sice některé organizace rovnají, ovšem co se týče show a promo videí, je UFC bezkonkurenční

Jiří Procházka, David Dvořák, Makhmud Muradov nebo Lajoš Klein. Až na Procházku ještě nedávno lokální hvězdy, teď září v UFC. Má šanci je nějaký český/slovenský zápasník doplnit? Nebo budeme muset pár let počkat na další silnou generaci?

🗣 Oktagon začíná mít i v zahraničí docela jméno a bojovníci z celé Evropy mají zájem se tu představit. To pochopitelně neuniklo ani UFC skautům a hvězdy Oktagonu teď už budou vždy pod drobnohledem. Nebudu jmenovat jednoho konkrétního člověka, ale aktuální zastoupení v UFC je odraz vzestupu bojových sportů před pár lety. Myslím si, že budeme za mořem vídat i další zástupce z domácí scény.

V Česku a na Slovensku vládne železnou rukou organizace Oktagon MMA. Prospěla by jí konkurence, nebo na to není prostor, jak říká hlavní promotér Ondřej Novotný?

🗣 Když tu bylo XFN, musela organizace vždy reagovat na krok té druhé a vesměs ve všem se snažili předhánět. Když je teď ale XFN pryč ze hry a Oktagon na vysoké úrovni, není asi konkurence úplně nutná. Aspoň se vyhneme těm otravným řečem typu “Náš šampion by všechny z jejich lehké váhy zesměšnil“, jako to dělá třeba prezident Bellatoru, Scott Coker.

Každopádně konkurence XFN x Oktagon růst naší scény o několik let urychlila.

Jaké zápasníky se dle tebe vyplatí obzvláště sledovat v roce 2021? Ať už u nás či ve světě.

🗣 No tak budu muset zmínit naše vycházející hvězdy Gabala, Fajka a Tichotu. Ti za sebou mají desítky zápasů na různých mistrovstvích, kde se postavili všemožným Gruzíncům, Dagestáncům a podobně. Úroveň konkurence tam může být často i vyšší, než v profi.

Co se ženského MMA týče, musím jednoznačně vyzdvihnout Terkou Bledou, která má za sebou neuvěřitelný rok.

V UFC mě v minulém roce zaujal Giga Chikadze. Ten dřív působil v Glory Kickboxing, což je opravdu elitní organizace a nepřijímá každého. V roce 2020 vyhrál všechny 4 utkání a stejně se o něm téměř nemluví. Navíc má velmi atraktivní styl.