21. 5. 2024

Je Edmonton s Kanem silnější?

Zdroj: Depositphotos

Evander Kane podepsal smlouvu s Edmontonem Oilers 27. ledna, tedy před šesti týdny. Poté, co San Jose ukončilo jeho předchozí kariéru, vyjednával o pokračování v NHL. Problémový hráč má za sebou komplikovanou sezónu.

Nyní však nejde o jeho problémy, ale o jeho hru na ledě.

Pravidelně hraje v Edmontonu. Jaký je jeho přínos pro kanadský tým? Jaký je to hráč?

Poprvé nastoupil 29. ledna. Od té doby odehrál za Oilers devatenáct zápasů. Vstřelil osm gólů a přidal šest asistencí. Od jeho příchodu do Edmontonu byli pouze tři hráči produktivnější. McDavid, Draisaitl a Hyman.

V průměru odehraje 19 minut a 35 sekund za zápas. Kvůli zranění několika hráčů dostává v poslední době více prostoru, a to i v první přesilovkové formaci.

Jak dává góly

Kane má na kontě 61 střel na branku. Od svého nástupu je druhým nejaktivnějším střelcem, častěji zakončuje pouze McDavid.

Kane většinou střílí zápěstím. Konkrétně se takto pokusil o 37 z 61 pokusů. Tímto způsobem však vstřelil pouze tři ze svých osmi gólů. Naposledy to bylo proti Montrealu.

Osm gólů z 61 střel je slušná efektivita, z toho jeden do prázdné branky. Většinou střílí z blízkosti branky, jeho střely zápěstím nejsou tak nebezpečné.

Ve hře 5 na 5 má co zlepšovat. Proměňuje zde pouze 6,82 % střel.

Kane je střelec. Ve své kariéře vstřelil více gólů než asistencí. V NHL je nyní přesně třicet hráčů, kteří vstřelili více gólů než Kane.

Brání své spoluhráče, ne tolik své soupeře

Evander je známý jako hráč, který je platný svou fyzickou hrou. Neváhá se pouštět do soubojů, provokovat soupeře a zastávat se spoluhráčů.

Je nejlepší v Edmontonu, co se týče rozdaných hitů. Na svém kontě má 56 zásahů. Od svého debutu za Oilers si na trestné lavici odseděl už 22 minut. Také nejvíce v týmu.

Ve své první bitvě o Albertu se utkal s Matthewem Tkachukem.

Mnozí oceňují fyzickou hru, ale přesto nemusí mít vliv na výsledky. Jak je Kane platný pro týmovou hru?

Nemá nejlepší vliv na rozehrávku. Jeho pokročilé statistiky nemají kladné hodnoty.

Jeho poměr Corsi je 47,7 %, poměr střel 45,4 % a poměr očekávaných gólů 44,7 % ve hře 5 na 5. To nejsou lichotivá čísla. Když je Kane na ledě, soupeř více útočí.

Jedno číslo však hraje v jeho prospěch. Dalo by se říct, že je to nejdůležitější. Když je na ledě, Edmonton dává více gólů.

Ve hře 5 na 5 má poměr 10:5. Dát jen pět gólů v 19 zápasech je velmi slušné. Tým s ním na ledě obdrží v průměru pouze 1,03 gólu za 60 minut hry. Od Kaneova příchodu v této sezoně odehrálo alespoň 100 minut pouze sedm útočníků.

Není to však jeho zásluha a velký důvod k radosti. Může to být falešný pocit úspěchu.

Když je na ledě, brankáři Edmontonu excelují. Chytají 96,77 % střel a pouze dvakrát se nedostali do nebezpečné šance. Ani nejlepší brankáři v lize obvykle nemají takovou úspěšnost. Je trochu náhoda, že Kane je na ledě jediný, když tým často neskóruje.

Pokud nezmění svou hru, může se to velmi rychle změnit.

Devatenáct zápasů je stále malý vzorek. Sčítání v polovině sezóny není nejjednodušší. Kane sice začínal v AHL, ale bylo zřejmé, že po dlouhé pauze bude potřebovat čas, aby si zvykl na rychlost.

Přesto se od něj dá očekávat více. Není to defenzivní hráč, ale v současné době je jedním z nejhůře bránících útočníků Edmontonu. Nebylo by troufalé označit ho za nejhoršího útočníka týmu směrem dozadu a čísla by to potvrzovala.

Kane a spoluhráči

V Edmontonu odehrál Kane většinu času na ledě v útoku s Leonem Draisaitlem a Kailerem Yamamotem.

Následující tabulka ukazuje, jak vypadá jeho Corsi a očekávané góly s pěti spoluhráči, se kterými hraje nejčastěji. Zobrazeny jsou také statistiky Kanea bez tohoto hráče a statistiky tohoto hráče bez Kanea. (CF% – poměr Corsi, xGF% – poměr očekávaných gólů)

Proč tyto statistiky? Pomáhají nám totiž zjistit, jak velký vliv má hráč v ofenzivě a defenzivě na vytváření střeleckých pokusů a na bránění vytváření střeleckých pokusů na druhé straně. Tuto část dění na ledě pokrývá především Corsi.

Očekávané góly nám pomáhají udělat si obrázek o tom, do jakých šancí se tým s daným hráčem dostává a kolik do nich pouští soupeře.

HráčPozíciaČas spoluCF%CF% – Kane bez hráčaCF% – hráč bez KaneaxGF%xGF% – Kane bez hráčaxGF% – hráč bez Kanea
Kailer YamamotoPravé křídlo194:4648,4848,9756,8846,9642,8958,03
Leon DraisaitlCenter175:4045,3751,1458,7243,7646,2756,58
Darnell NurseObránce140:1946,5249,0357,8739,4350,0659,5
Cody CeciObránce101:5246,9348,1654,8347,3143,3958,62
Connor McDavidCenter89:4550,5646,3160,4946,7843,6765,13

Tato čísla nevypovídají o Kaneovi nic dobrého. Každý z těchto hráčů má od jeho příchodu lepší poměr Corsi k očekávaným gólům bez něj než s ním.

Navíc v 9 z 10 případů nedosahuje Evander s těmito hráči 50% poměru, tj. alespoň stejného počtu střeleckých pokusů a očekávaných gólů jako soupeř, zatímco bez něj to tito hráči dělají ve vysoké míře.

Bez Kanea má každý z nich poměr očekávaných gólů nejméně 56 %. Kane bez nich je naopak podprůměrný.

Opět musíme mluvit o nepoměru šancí a gólů. Evander Kane s těmito hráči na ledě střílí góly, ale není to udržitelné. Pokud s ním chce Edmonton i nadále střílet více gólů než soupeř, musí se stát jedna ze dvou věcí:

  1. Brankáři za ním budou stále chytat 97 % střel.
  2. Jeho hra se zlepší – s ním na ledě má Edmonton více šancí a střel než soupeř.

Evander začal své působení v Kanadě poměrně dobře. Zůstal na úrovni kolem 50 %. Některé hry se mu nepovedly.

Zhoršení formy přišlo hlavně při výjezdu na venkovní kluziště od 23. února do 3. března. Tam celý tým nehrál dobře. Kane měl obzvláště špatný zápas proti Carolině, ve kterém Oilers vytvořili pouze 12,7 % očekávaných gólů proti němu.

Nejde jen o nějaká čísla. Právě proti Carolině hrál nejlépe – 23 minut a 52 sekund, ale zejména směrem dopředu ho bylo naprosté minimum. Nevytvářel šance, neskóroval a vepředu nebyl příliš vidět.

Naopak, v prvním zápase proti Montrealu a v zápasech proti New York Islanders a Winnipegu byl dobrý.

Pozitivním signálem byl i poslední zápas proti Washingtonu. Edmonton byl lepším týmem a zdálo se, že Kaneovi a Yamamotovi změna centra vyhovuje. Hráli s McDavidem.

I když nevstřelili gól, ale inkasovali, hráli lépe, dostávali se do šancí a sám Kane byl několikrát velmi blízko gólu, ale brankář Samsonov byl proti.

Má na víc

Kane je pro Edmonton stále cennou posilou. Nestává se často, aby tým podepsal takového hráče za minimální cenu. I on však může jako hráč ukázat více.

Jeho pokročilé a dokonce i individuální statistiky byly mnohem lepší. Je mu 30 let a v minulé sezóně zaznamenal 0,88 bodu na zápas. Bylo to jeho kariérní maximum.

Jeho vliv na hru týmu není momentálně nejlepší. Stále je však produktivní a není odvážné tvrdit, že má co zlepšovat – hrát aktivněji, s větší odvahou a bojovat o každý puk.

Po jednom z předchozích zápasů sám zhodnotil, co musí tým udělat: „Myslím, že víme, jak hrát. Myslím, že musíme přidat do naší hry drajv a houževnatost a trochu ji zjednodušit. Když se nám to podaří, budeme mít úspěch.“

A toto hodnocení platí i pro něj osobně.

Evander Kane je křídelní hráč, který umí dávat důležité góly. O obranu se tolik nestará, ale pro Edmonton je stále přínosem.

Není však pochyb o tom, že může být ještě o něco víc.

Zdroj: sportnet