23. 4. 2024

Jakub Tichota: Nová hvězda na obzoru

Mezi amatéry zářil, tituly sbíral na domácí scéně i ve světě. Plzeňský rodák Jakub Tichota však dobře ví, že prestiž, slávu, peníze a odkaz musí budovat ve světě profesionálu. Ve dvaceti letech tak naskočil do rozjetého kola profesionálních zápasů a v kleci se mu zatím daří náramně. Kam to může dotáhnout?

„Chci se stát nejlepším a nejkomplexnějším bojovníkem na světě. Vyhrát tituly v prestižních organizacích a zapsat se do historie,“ prohlašuje sebevědomě už nějaký ten pátek. Na svých slovech si trvá a ví proč.

I ty nejlepší úspěchy mezi amatéry jsou ve světě profíků zapomenuty hned při prvním zápase. Je to jiný svět a přechod bývá velmi těžký. Mnoho talentů to už v minulosti nezvládlo.

Například zápasník lehké váhy Leo Brichta byl mnohými odborníky pasován za budoucí hvězdu českého MMA a předpovídala se mu budoucnost v UFC. Brzy na startu kariéry však už třikrát padl a se skóre 5-3 je zatím za původním očekáváním, a byť předvádí atraktivní výkony, ty nejlepší světové organizace přihlížejí i k rekordům.

Stejnému osudu by se rád vyhnul Jakub Tichota. Pod trenérem André Reindersem se v pražském gymu Reinders MMA připravuje mezi opravdovou českou elitou a cítí, že je na správné cestě. To potvrzují i dosavadní výsledky.

Svůj debut mezi profesionály si Tichota odbyl letos v únoru na turnaji největší československé organizace Oktagon MMA v Šamoríně. Soupeřem mu byl zkušený Michal Konrád, který potřeboval zlomit sérii dvou porážek v řadě. A nebyl od toho moc daleko, když v prvních dvou kolech Tichotu dokázal naházet a měl nabodováno na výhru. Jenže Tichota dokázal využít svoji nejsilnější zbraň. Svoji hlavu.

Dvacetiletý Tichota má mentalitu šampiona a ohromně silnou psychiku. Vypadá to, že si dokáže nastavit hlavu jako málokterý bojovník na naší scéně. Ano, ještě nemá za sebou titulové souboje o pásy velkých organizací, ale se svým mentálním nastavením k nim může časem dojít. Nepanikaří, neskládá zbraně, ani když se zápas nevyvíjí dobře jako s Michalem Konrádem.

Jako jeho další silnou stránku jmenujme všestrannost. O tom, že je šikovný na zemi nás přesvědčil v prvním zápase, bomby a přesné oko v postoji ukázal v atraktivní přestřelce se slovenským zápasníkem Denisem Tripšanským.

Jeho váhová kategorie – pérová do 66 kilogramů – v Oktagonu zatím nezná svého šampiona. Kdo se stane tím historicky prvním? Největším aspirantem je po odchodu Lajoše Kleine do UFC Vojto Barborik. Mistr submisí však není příliš aktivním zápasníkem, a tak je možné, že do boje může časem promluvit i Jakub Tichota.