8. 5. 2024

Jak Stanislav Vlček sestřelil na Strahově slavný Ajax a poslal Slavii poprvé do LM!

Zdroj: Freepik

Významný moment v historii českého fotbalu. Pražská Slavia se už mnohokrát snažila postoupit do Ligy mistrů, avšak stále se nedařilo. Až do srpna roku 2007, kdy ve 4. předkola narazila na hvězdami nabitý Ajax Amsterdam.

Uspět proti slavnému nizozemskému týmu? To působilo jako téměř nemožný úkol. Přesto hráči Slavie, po neuvěřitelné noci na stadionu Strahov, dokázali uspět.

Ve třetím předkole narazila Slavia na MŠK Žilina. Oba zápasy skončily bez branek a rozhodovaly penalty. Brankář Martin Vaniak vynikl v penaltovém rozstřelu, zásadní penaltu proměnil Stanislav Vlček.

Poslední překážkou před vstupem do prestižní soutěže byl nizozemský Ajax Amsterdam. Očekávalo se, že tento slavný tým bude příliš silný pro pražskou Slavii.

Ale již v prvním zápase ukázala Slavia svou sílu. David Kalivoda proměnil nařízený pokutový kop po faulu na Petra Jandu a Slavia si odvezla vítězství 1:0 z Amsterdamu.

Ajax však stále platil za favorita, měl hráče jako Stekelenburg, Heitinga, Stam, Huntelaar a Suárez.

V domácí odvetě na Strahově, v jehož azylu sešívaní tehdy hráli, se blýskl několika famózními zákroky brankář Martin Vaniak.

Po tomto zápase byl nazván „čarodějem“, protože svými zákroky proti hráčům Ajaxu překonával všechny očekávání.

Slavia měla také své šance. Ve 13. minutě měl Stanislav Vlček šanci, ocitl se sám před brankářem Stekelenburgem, ale nepodařilo se mu ho přelobovat.

Ve 22. minutě se Slavii podařilo skórovat! David Kalivoda nacentroval roh, obránci Ajaxu nedokázali míč odvrátit, a Tavares jej hlavou poslal k Vlčkovi, který nekompromisně překonal Stekelenburga pravou nohou.

O jedenáct minut později však Ajax vyrovnal, Suárez proměnil šanci samostatným únikem proti Vaniakovi. V té chvíli se na stadionu Strahov uklidnilo, neboť Ajaxu stačil jediný gól k postupu.

Ve druhém poločase začal Ajax tlačit. Ale právě zde se zaskvěl Vaniak. V 68. minutě výborně vyrazil Stamovu hlavičku a o pět minut později zneškodnil dvě obrovské šance Suáreze.

Když se zdálo, že Ajax bude provádět závěrečný nápor, přišel šok. V 86. minutě z protiútoku po přímém kopu Ajaxu poslal Mickael Tavares míč Standovi Vlčkovi, který překonal nizozemského brankáře Stekelenburga a celý stadion Strahov zachvátila euforie.

„Stanislav Vlček posílá Slavii do Ligy mistrů! Je to hrdina… maladěc. Kdyby se Praha dala napojit na energii, která teď vychází ze strahovského stadionu, tak se tady bude svítit ještě 14 dní,“ hlásal tehdy v euforii komentátor Jaroslav Bosák, jehož věty zlidověly.

Slavia ve své první účasti v základní skupině Ligy mistrů rozhodně ostudu neudělala.

Na Arsenalu sice dostala sedm gólů, ovšem v odvetě dokázala vybojovat remízu a navíc po výhře a remíze se Steauou Bukurešť postoupila do jarní fáze poháru UEFA.