21. 2. 2024

Jak Nagelsmann zachránil kariéru Saného v Bayernu Mnichov

Na začátku sezony na křídelníka bučeli jeho vlastní fanoušci, ale nyní ukazuje, proč za něj Bavoři zaplatili 49 milionů eur z Manchesteru City.

V poločase srpnového bundesligového utkání Bayernu Mnichov s Kolínem byl Leroy Sane stažen z hřiště. Nikdo nemohl tvrdit, že jeho střídání nebylo zasloužené.

Německý útočník během úvodních 45 minut jedenáctkrát ztratil míč a domácí fanoušci na něj v Allianz Areně pravidelně bučeli.

Nový trenér Bayernu Julian Nagelsmann se rozhodl ušetřit ho dalšího trápení a do druhého poločasu za stavu 0:0 nasadil Jamala Musialu.

Během pěti minut se Musiala postaral o asistenci pro Roberta Lewandowského. Bayern zvítězil 3:2 – první ligové vítězství v této sezóně.

„Pískání jsem si všiml,“ řekl Nagelsmann po zápase. „Naši fanoušci by měli hráče podpořit. Na světě není hráč, který by nechtěl předvést špičkový výkon.“

Tato nešťastná epizoda mohla být posledním hřebíčkem do rakve Saneho kariéry v Bayernu, který během své první sezony po návratu do Německa nedokázal dostát své ceně 49 milionů eur.

Rozhodně se nedalo zakrýt, že šest bundesligových gólů ve 32 zápasech byl pro útočníka v týmu, který v sezóně 2020/21 skóroval 99krát, slabý výsledek.

Fanoušci Bayernu požadují od svých útočníků více, zejména poté, co byli v posledních deseti letech rozmazlováni hrou Arjena Robbena a Francka Riberyho na křídlech.

Karl-Heinz Rummenigge však viděl zřetelné srovnání mezi situací Saneho a Robbena o deset let dříve.

„Arjen nás chtěl opustit, ale my jsme ho přebudovali a udrželi,“ řekl bývalý generální ředitel Bayernu v rozhovoru pro Bild Live. „O rok později se stal hrdinou zápasu proti Dortmundu ve finále Ligy mistrů 2013.“

„Sane měl špatnou sezonu a mistrovství Evropy, což mu samozřejmě nepomohlo, ale Nagelsmann se ho teď musí pokusit dostat zpátky na správnou cestu.“

Poté, co s ním v prvních dvou zápasech sezony hrál na pravém křídle, nastoupil Sané v prvním kole DFB-Pokalu na levém křídle, a to pouhé tři dny poté, co byl proti Kolínu pro špatný výkon střídán.

Soupeř byl sice amatér, ale výhody hry Saneho na jeho oblíbené pozici byly okamžitě zřejmé. Po jednom gólu a dvou asistencích byl pětadvacetiletý hráč na nejlepší cestě získat zpět své sebevědomí.

Následovala asistence z lavičky proti Herthě Berlín a po mezinárodní přestávce byl Sane znovu zařazen do základní jedenáctky proti RB Lipsko.

Sane opět nastoupil na levé straně, což pod Hansi Flickem dělal jen zřídka, a otevřel si tak svůj střelecký účet v této sezoně a od té doby hraje v každém zápase.

V zimní přestávce má nyní na kontě 11 gólů a 11 asistencí ve 26 zápasech ve všech soutěžích, včetně pěti branek v Lize mistrů, když Bayern vyhrál všech šest zápasů ve skupině.

Těchto 22 gólových účastí je už nyní více, než kolik si připsal za celou minulou sezónu, a je jediným hráčem Bayernu, který v ročníku 2021-22 zatím dosáhl dvouciferného počtu gólů i asistencí.

Není překvapením, že si Sane získal na svou stranu i ty, kteří se na něj na začátku sezony pískali, což podtrhuje fakt, že byl fanoušky Bayernu zvolen hráčem měsíce září, října i listopadu.

Zapůsobil i na své soupeře, letní posila Borussie Monchengladbach Manu Kone ho označil za nejlepšího hráče, proti kterému hrál od svého přestupu do Německa.

„V Bundeslize je mnoho špičkových hráčů. Ale jediný, kdo mě opravdu ohromil, je Leroy Sane,“ řekl Kone deníku Sport Bild. „Umí všechno, je bleskově rychlý, technicky silný. Jsem jím ohromen.“

Sane odehrál v této sezoně za Bayern všechny zápasy, protože si vzal čas na zotavení po zranění, které ho vyřadilo z většiny sezony 2019/20 s Manchesterem City.

Tento pobyt na vedlejší koleji měl vliv na jeho premiérovou sezónu v Mnichově, protože až do prosince 2020 neodehrál plných 90 minut v žádné soutěži.

„Jsem za Leroye opravdu šťastný, že se mu daří,“ řekl bývalý spoluhráč z Bayernu Jerome Boateng pro GOAL.

„Je to skvělý kluk a je důležité, aby se cítil pohodlně a uvolněně. To mu možná v první sezoně trochu chybělo. Byl trochu v křeči. Ale musíte si také uvědomit, že se vracel po dlouhém zranění,“ dodal Boateng.

Saneho úspěch v této sezóně nespočívá pouze v tom, že hraje spíše vlevo než vpravo. Pod Flickem odehrál několik zápasů na levé straně hřiště a nedokázal se prosadit tak jako nyní.

Naopak, Nagelsmannova taktika způsobila, že nyní hraje jako hybridní křídlo útočného záložníka.

Alphonso Davies dostal povolení pohybovat se dopředu z levého obránce a zajišťuje šířku křídla. Díky tomu má Sane povolení pohybovat se uvnitř a hrát více ve středu hřiště za Lewandowskim.

To vyvede soupeřovu obranu z míry, ale také poskytne Sanému další prostor na míči. Nejnebezpečnější je, když může běžet na hráče a využívat své technické schopnosti a chytrý pohyb k hledání skulin pro sebe i ostatní.

Nagelsmann se při svém příchodu také zaměřil na Saneho situaci a věnoval mu více času a instrukcí na tréninkovém hřišti, aby mu pomohl zvrátit jeho kariéru v Bayernu.

„Vždycky na sobě tvrdě pracuji. Věděl jsem, že je na mě vyvíjen velký tlak,“ řekl Sane pro DAZN. „Snažím se soustředit jen sám na sebe. Tehdy jsem nepředváděl dobré výkony. Prostě jsem se s tím smířil a chtěl jsem to někomu vrátit.“

Nyní je Sane jedním z nejdůležitějších hráčů Bayernu.

Během pouhých pěti měsíců se z hráče, kterého vlastní příznivci vypískali, stal jeden z jejich nejoblíbenějších hráčů. A za tuto pozoruhodnou proměnu může poděkovat Nagelsmannovi.

Zdroj: Goal.com