22. 2. 2024

Jak Haaland hattrickem v Lize mistrů sestřelil Genk a dal o sobě vědět světu!

Zdroj: Depositphotos

Jméno norského střelce Erlinga Haalanda nebylo na podzim roku 2019 širší fotbalové veřejnosti příliš známé. Skauti věděli své, novináři však začali jeho jméno skloňovat až po úchvatném vystoupení v Lize mistrů.

Toho roku stihl na světovém mistrovství dvacetiletých dát devět gólů v jednom zápase. Jenže to je spíše taková kuriozita.

Pokud se chcete prosadit ve velkém světě, potřebujete předvádět výkony na světových kolbištích jako je Liga mistrů.

V dresu Salzburgu sestřelil hattrickem Genk ( výhra 6:2 ) a jeho jméno začal řešit celý svět.

„Je fenomenální. Jednou bude patřit mezi nejlepší útočníky planety,“ řekl o něm prorocky Max Wöber, jeho spoluhráč ze Salcburku.

Po Raúlovi a Waynu Rooneym, kterým bylo v roce 1995, respektive 2004, stále ještě osmnáct, se stal třetím nejmladším střelcem hattricku v Lize mistrů.

Po třetím gólu (na 4:1 v závěru první půle) přitom Haaland skoro nejásal. Když ťuknul balon do sítě, byl nevídaně v klidu. Místo očekávané euforie klidnil i spoluhráče, spíš čekal, jestli mu rozhodčí trefu neseberou kvůli ofsajdu.

Nesebrali.

To předchozí dva zásahy oslavil Haaland víc. První dal pravačkou už po 102 sekundách na hřišti. Po druhém, který vstřelil pro změnu levou nohou, se rozběhl k reklamnímu panelu, vyskočil na něj a před fandy Salcburku roztáhl ruce.

Tak tady mě máte, dámy a pánové.

Před příchodem do Rakouska prorazil v Molde, kam přestoupil v zimě 2017. Zprvu přitom na budoucí hvězdu nevypadal. 

„Rychle se ale vypracoval. Způsobem, který jsem ještě neviděl. Je silnější, než vypadá. Je mnohem rychlejší, než vypadá. Je to bestie,“ řekl o něm bývalý spoluhráč Ruben Gabrielsen.

Haaland dřel. Kolohnát, který se v šestnácti letech z ničeho nic vytáhl o dvanáct centimetrů, nabral za první rok v Molde přes deset kilo svalové hmoty.

Kariéra Haalanda po tomto galapředstavení nabrala rychlé obrátky. Už v zimě přestoupil do slavnější Borussie Dortmund ze které se přesunul v létě 2022 do Manchesteru City.

S ním pak v 23 letech poprvé milovanou Ligu mistrů poprvé dobyl.