28. 11. 2023

Jadon Sancho: Poklad Bundesligy čeká na bohatou nevěstu

Předčil veškerá očekávání. Ve dvaceti má statistiky snů. Obráncům uniká jako duch a jeho cena letí závratně vzhůru. Vypadá to, že anglický křídelník zná jen cestu nahoru. To však přináší spoustu otázek.

Dortmundu dodal lesk v roce 2017: Přišel jako velký talent. Sedm milionů eur? Z dnešního pohledu směšná částka. Během dvou let se vypracoval mezi klíčové muže BVB, na lavičku posadil americkou superstar Christiana Pulišiče a probojoval se do anglické reprzentace.

Sezona 2018/19? 13 gólů a 16 asistencí. Ta minulá? 20 gólů a 20 asistencí. A tu v březnu bylo teprve dvacet…

Největší hvězda bundesligy vedle Roberta Lewandowského a spoluhráče Erlinga Haalanda. Smlouvu má do roku 2022, ale nikdo nečeká, že jí dodrží. Kdyby nebyla koronakrize a kluby nemusely šetřit, už dnes by hrál nejspíše za nějaký slavný ostrovní celek.

Fotbaloví odborníci ho popisují jako hráče, který definuje příští desetiletí. Jasný adept na zisk Zlatého míče. Kdysi to byl Rooney, teď Sancho. Jsou výjimeční, nepotřebují čas. Přijdou a hned září.

Úchvatná je zejména Sanchova kreativita. Pro defenzivu soupeře je těžké předvídat, co udělá. Asi jako u Neymara. Fotbalové superstar první jakosti. S takovými je dnes dvacetiletý Jadon srovnáván.

V sedmnácti učinil těžké rozhodnutí. Opustil domov a Manchester City. Podstoupil riziko a vydal se do zahraničí. Byl to nejistý krok, ale vyplatil se královsky. Blíží se doba, kdy se bude muset rozhodnout znovu. Dortmund bývá spíše přestupní stanicí do těch největších velkoklubů jako Real Madrid, FC Barcelona, Liverpool, Juventus nebo PSG.

V souvislosti se Sanchovým dalším působením se nejvíce mluví o Manchesteru United nebo londýnské Chelsea. Angličan patří zpátky na Ostrovy. Chce ho tam prakticky každý.

Na hřišti je drzý a arogantní, přesně tak, jak to chcete vidět. Na druhou stranu má Sancho tu a tam problémy s disciplínou. „Jadona je potřeba někdy trochu vést,“ říká jeho spoluhráč Emre Can. Problémy typu pozdní příchody na trénink a nevhodné příspěvky na Instagramu si jako hvězda nemůže dovolit.

Tak či tak, tryskáš Sancho je na cestě vzhůru. Aby se nezřítil a plul dále k výšinám potřebuje správný směr a kompas.

Zdroj: Časopis Góóól