17. 6. 2024

Dries Mertens: Velký rekord malého muže

Měří jen 169 centimetrů, ale udeřil do nebe. Vznesl se nad oblaky a nechal za sebou Marka Hamšíka i Diega Maradonu. Velký pán a vládce neapolských střelců.

Vždycky byl mrňous. Kvůli tomu ho v mládí vyšoupli z Anderlechtu a Gentu. Sorry jako. Máš talent a míč ovládáš na způsob magie? Jenže hele, nesekat trávník, nebyl bys vidět.

„Malý vzrůst mě strašně trápil,“ vzpomínal belgický ofenzivní štírek. V devatenácti kopal třetí belgickou ligu. Velkolepé stadiony? Ne. Davy diváků v hledišti? Taky ne. Plno peněz v kapse? To už vůbec. Tomu se říká začínat od píky.

„Pokud to nezabalíte, ta zkušenost vás zocelí,“ vypráví Mertens, jenže v mládí neprošel žádnou z mládežnických reprezentací, kde se točili jeho hvězdní vrstevníci jako Eden Hazard, Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku a další.

Z Belgie se ve dvaceti vydal do sousedního Nizozemska, kde tři sezony válel ve druhé lize za Apeldoor. Pak to přišlo. Ve dvaadvaceti dostal prvoligovou šanci. Konečně! Za Utrecht pak hrál dva roky a nejen že se prosadil, v nizozemské Eredivisie se stal hvězdou. Takovou, že za něj PSV Eidhoven zaplatil 9 milion eur.

Na nové adrese pokračoval v rozletu. Během dvou sezon nasázel 45 branek a v létě 2013 přestoupil do Neapole. Tehdy už kotvil v národním mužstvu a plul na stejné flotile s Hazadem, Kevinem De Bruynem či Lukakem.

První tři sezony na Stadiu San Paolo nastupoval na křídle a sloužil jako účinná podpora kanonýra Gonzalo Higuaína, který pod Vesuv dorazil z Realu Madrid a během tří sezon nastřílel 91 branek. Když Argentince odvál finanční tajfun do konkurenčního Juventusu, udělal trenér Sarri z Mertense hrotového útočníka. A jemu se na hrotu zalíbilo.

Sarriho vystřídal u kormidla legendární Carlo Ancelotti a následně Genaro Gattuso. Přišly změny, ale Dries je stále hlavním stěžněm neapolské ofenzivy. Připsal si 122 gólů a 75 asistencí a vysloužil si mocný potlesk. Gratuloval mu i nedávno zesnulý Diego Maradona, věčná ikona a SSC Neapol.

Zdroj: Časopis Góóól