15. 7. 2024

FC Groningen: Malý klub, který vychoval velké hvězdy

Holandský klub FC Groningen dosáhl v své padesátileté historii pár významných úspěchů, ale kromě tří trofejí mohou být zvláště hrdí na fakt, že v jejich barvách vyrůstaly velká jména světového fotbalu.

Ronald Koeman

Ještě v roce 1980 přišel do prvního týmu Groningenu tehdy 17letý mladík jménem Ronald Koeman. Legendární hráč holandské historie postupem času hrával v Ajaxu, Eindhovenu, Feyenoord a i v Barceloně.

Dnes má Koeman 57 let a pracuje jako hlavní trenér nizozemské reprezentace, kterou svou precizní prací postavil na nohy.

Arjen Robben

Útočník s perfekcionistickým raketou v levačkou načal svou kariéru právě v Groningenu, kde si prošel akademií a v prvním týmu se zdržel jen necelých 18 měsíců.

Pak si ho už všimli větší ryby a přes PSV Eindhoven se dostal do Chelsea, Realu Madrid a nakonec do Bayernu Mnichov. V Allianz Areně vyhrál za 10 let 23 různých trofejí a ocenění, což z něj udělalo nesmazatelnou klubovou legendu.

Virgil van Dijk

Virgil přišel do Groningenu 18-letý mladík s potenciálem, který začínal ve výběru do 21 let. Později se dostal do áčka, za dva roky si získal velký obdiv i pozornost a tak následoval přestup na Britské ostrovy.

Přes Celtic a Southampton se v lednu 2018 dostal do Liverpoolu, kde se vyprofiloval na jednoho z nejlepších obránců současnosti i historie světového fotbalu.

Luis Suárez

Světovou hvězdou, která kdy oblékala dres Groningenu, bude ještě dlouhou dobu Luis Suárez. Holandský celek koupil nadaného teenagera ještě v roce 2006 za 800 tisíc eur z Nacionalu a mladého útočníka čekal první rok na Starém kontinentu. Svou houževnatost a nadání na střílení gólů přetavil na 15 sezónních přesných zásahů a již po roce následoval přestup do Ajaxu za 8 milionů eur. A zbytek je, jak se říká, historie …