28. 5. 2024

Emotivní návrat Martiny Navrátilové do vlasti aneb jak Štvanice přála ‚Američance‘ !

Zdroj: Depositphotos

Setkání a návrat, který vešel do dějin československého sportu. Tenistka Martina Navrátilová se totiž 11 let po své emigraci poprvé vrátila do Prahy.

V červenci 1986 pořádala Tenisový pohár federace, který se tehdy hrál jako jednorázový turnaj, pražská Štvanice.

Československé hráčky obhajovali vítězství z posledních tří ročníků.

Jenomže Spojené státy americké tentokrát do Prahy přivezly to nejlepší co měly. Evertovou, Schiverovou a pak samozřejmě Martinu Navrátilovou.

Bylo to něco nevídaného. Pro Martinu to byla její první návštěva Prahy od její emigrace v roce 1975 a pražské publikum tehdy dojala velmi emotivním projevem.

Američanky i československé hráčky postoupily vcelku bez problémů do finále. Tato dvě družstva tehdy opravdu neměla konkurenci.

V samotném finálovém klání pak nejdříve Evertová porazila Sukovou, pak nastoupili ke svému zápasy jedničky obou zemí Mandlíková s Navrátilovou.

O rok dříve dokázala Mandlíková porazit Navrátilovou ve newyorském finále US Open. Teď jí chtěla Navrátilová domácí porážku oplatit.

Došlo však k neuvěřitelné věci. Vyprodaná Štvanice fandila více „Američance“ Navrátilové než domácí Mandlíkové.

Česká hráčka to těžce nesla a po těsně prohraném prvním setu ztratila ten druhý zcela jasně v poměru 1:6.

Navrátilová se Schiverovou pak jasně ovládli i čtyřhru a Američanky se vrátily na světový trůn ženského tenisu.

Daleko trvalejší, než samotný výsledek turnaje, však zůstává vzpomínka na dojemný návrat Martiny Navrátilové a na velkolepé přivítání, která Praha své slavné rodačce připravila.