22. 5. 2024

Jak Henry Cejudo ubránil existenci muší divize v UFC!

Psal se 20. leden roku 2019 a v newyorském Brooklynu se odehrál jeden z nejdůležitějších bojů v historii muší váhy v UFC.

Tehdejšího držitele titulu Henryho Cejuda vyzval šampion bantamové váhy T.J.Dillashaw.

V kuloárech se hojně spekulovalo, že pokud T.J uspěje, UFC muší váhu do 61kg zruší.

Proč? Dlouhá léta v ní vládl Demetrius Johnson, ukončení v zápasech bylo jako šafránu a žádná velká jména se nedařilo promovat.

Dillashaw pak v souboji mohl přepisovat tabulky největších úspěchů.

V historii UFC drželi současně dva pásy pro šampiona do té doby jen tři zápasníci. Connor McGregor, Daniel Cormier a v současnosti Amanda Nunesová. Všem se výjimečný výsledek podařil tak, že ze své obvyklé kategorie přešli do vyšší.

Dillashaw vybral ve 32 letech opačnou možnost a vydal se cestou náročného shazování přebytečných kilogramů. Z bantamové váhy přešel do nejnižší „muší“ (limit do 56,7 kg) a vyzval Američana Henryho Cejuda.

Třicet a dvě sekundy stačily, aby rozhodčí souboj ukončili. Přišlo technické K.O. a vítězství Cejuda, nejrychlejší v historii UFC v muší váze.

Právě brzké ukončení ze strany rozhodčího Dillashawa vytočilo. Podle něj přišlo předčasně, vědomí neztrácel, bránil se. „Rozhodčí je asi fanoušek Cejuda, protože tohle pro mě není prohra. Ukradli mi zápas,“ říkal zklamaně v rozhovoru pro TSN.

Celkem pochopitelně se vzápětí ozvala druhá strana. Kouč Cejuda, Eric Albarracin, v pořadu The MMA Hour řekl, i kdyby zápas pokračoval, probíhal by stejně. Pro Dillashawa možná ještě hůř. „Henry by mu ubližoval,“ dodal.

Zápas měl nakonec ještě dohru v podobě pozitivního vzorku poraženého T.J.Dillashawa na zakázané látky. Od UFC nakonec vyfasoval 2 roční distanc a tučnou pokutu.

To Henry Cejudo se v červnu téhož roku stal šampionem v bantamu a po úspěšné obhajobě v květnu 2020 ukončil poprvé svou zápasnickou kariéru.