23. 4. 2024

Eden Hazard? Belgické hvězdě Premier League zhasl kariéru přestup do Realu!

Belgický křídelník se v letech 2015 a 2018 umístil na osmém místě v anketě Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. V těchto letech taky v dresu Chelsea patřil mezi největší hvězdy anglické Premier League. Milionový přestup do Realu Madrid však jeho kariéru postupně zhasnul.

Eden Hazard se narodil v roce 1991 v belgickém městě La Louvière, kde se hodně mluví francouzsky. Není divu, že jeho vzor v dětství byl legendární záložník Francie Zinedine Zidane.

Od svých 14 let byl členem mládežnické akademie francouzského Lille FC. Za první mužstvo začal nastupovat už jako 16letý.

Zlomová pro něj byla sezona 2010/11 ve které s Lille získal senzační titul v Ligue 1 i domácí pohár.

Stal se nejmladším hráčem, který byl zvolen nejlepším hráčem sezóny v Ligue 1. Tuto trofej obhájil i v následující sezóně, ačkoliv Lille neobhájilo titul.

Hvězda v Premier League

V květnu roku 2012 oznámil Hazard přestup do Chelsea Londýn, kde se jeho hvězda rozzářila naplno.

Vyhrál dva ligové tituly, jednou byl v Anglii i fotbalistou roku. Přidal také dva triumfy v Evropské lize či jeden v Anglickém poháru.

Stal se jedním z nejlepších hráčů Chelsea v moderní éře, když v 352 utkáních stihl 110 gólů a 92 asistencí, to je na křídelníka vskutku vynikající bilance.

Za belgickou reprezentaci, v níž se setkal i s mladším bratrem Thorganem, si připsal 126 startů a 33 gólů. Jakožto kapitán dovedl „Rudé ďábly“ na mistrovství světa 2018 v Rusku k bronzu.

Milionový přestup do Realu bylo fiasko

V červenci 2019 si splnil sen a podepsal pětiletou smlouvu s Realem Madrid. Ten za něj zaplatil Chelsea až 100 milionů eur.

V tu dobu bylo Edenu Hazardovi 28 let a zdálo se, že je na vrcholu sil. Jenže opak byl pravdou.

Na San Bernabeu nakonec odehrál čtyři sezony ve kterých se postupně vytratil ze základní sestavy i myslí fanoušků.

Přesto, že s Realem vyhrál všechno, co mohl: Ligu mistrů, mistrovství světa klubů, Superpohár UEFA, dva ligové tituly, domácí pohár i dva superpoháry, na úspěších se podílel minimálně.

během čtyř let zasáhl Hazard jen do 76 zápasů, ve kterých se prosadil pouze sedmkrát.

Často marodil, mluvilo se i o jeho problémech s nadváhou a pokud se už dostal na hřiště, spíše se trápil.

V říjnu 2023 pak přišel smutný konec fotbalové kariéry hráče, který se mohl stát jedním z nejlepších v historii. Nakročeno k tomu měl více než dobře.

Ve 32 letech dal Eden Hazard vrcholovému fotbalu vale. Motivace pokračovat už prostě nebyla.