Duncan Keith: Obránce, který by si díky vyhraným trofejím mohl otevřít klenotnictví. Znáte jeho příběh?
Kdybyste měli sestavit žebříček deseti nejlepších obránců současnosti, Duncan Keith by se vám pravděpodobně na seznam nevešel. Jenže v celkovém souhrnu uplynulého desetiletí by chybět rozhodně neměl. Chicago třikrát dovedl ke Stanley Cupu, oceněn byl Norris Trophy pro nejlepšího obránce NHL a má i dvě zlaté z Olympijských her. Takové hokejové klenotnictví si může doma vystavit málokdo.
U všech novodobých titulů Chicaga byla čtveřice Jonathan Toews, Patrick Kane, Brent Seabrook a Duncan Keith, kteří v klubu stále zůstávají. Na jak dlouho? Manažer Stev Bowman po skončení sezony oznámil že začne více sázet na mladší. Hvězdy a ikony klubu pak musel uklidňovat, že s nimi stále počítá.
Keith je v sedmatřiceti z celé čtveřice nejstarší, a pokud by měl někdo z původního jádra klub opustit, byl by to nejspíše právě on. U něj by to bylo asi nejlogičtější. Proč?
Jako jeden z mála hráčů má podepsanou ještě jakousi dinosauří smlouvu z doby dávno minulé. Podepsal ji v roce 2009 na 13 let, což už dnes ani není možné. Dnes je maximální délka kontraktu osm let. A proč je pro případné zájemce jeho smlouva výhodná? Do platového stropu se mu počítá částka 5,5 milionu dolarů, což za obránce jeho kvalit není příliš.
V době, kdy si v NHL u nejbohatší kluby utahují opasky je Keith úplně fantastický hráč. Ve zbývajících letech smlouvy má brát jen kolem 2 milionů dolarů. Skoro 50 obránců v soutěži má daleko dražší smlouvy, ale zdaleka ne Keithovy zkušenosti. Už potřebujete jen jeho souhlas, protože má ve smlouvě také klauzuli o nevyměnitelnosti.
V Chicago po jeho boku vyrostl mladý švédský bek Adam Boqvist. Rady zkušeného veterána mu pomohly jeho začátcích v nejslavnější hokejové lize světa.
„Přijal jsem roli jakéhosi mentora mladých hráčů a musím říct, že mě to celkem baví,“ nechal se slyšet Keith. Sám chce hrát hokej až do 45 let. Fyzicky to jistě vydrží, vždyť stále patří k nejvytěžovanějším hráčům mužstva.
V Chicagu zažil všechno. Přišel jako mladý hráč do slabého týmu, kde se časem vytvořila vítězná parta. Po třech Stanley Cupech se skoro mluvilo o dynastii. Teď se kruh uzavírá a Chicago pomalu vyklízí pozice mezi nejlepšími. Bude u toho Keith nebo dá přednost touze získat čtvrtý pohár?
Zdroj: Časopis ProHockey