15. 6. 2024

Zrodila se nová hvězda NHL? Kirill Kaprizov očekává od sebe gól v každém zápase

Čekali na něj přes pět let, ale vyplatilo se. Ruský útočník Kirill Kaprizov si v prvním zápase v NHL připsal tři body. Završil ho vítězným gólem v prodloužení. Zrodila se hvězda, rozplývají se v zámoří. Rodák ze sibiřské vesnice přitom s odchodem do Ameriky dlouho otálel.

Když spatřil přihrávku, okamžitě po ní vystartoval. Útočník Minnesoty Kirill Kapriz se dostal k puku jako první. Vyhnul se obránci Los Angeles a vyrazil přímo na brankáře. Rozhýbal si Jonathana Quick a poslal mu puk mezi betony. Puk doklouzal do sítě a na Kaprizova naskákali spoluhráči. Ruský nováček rozhodl svůj první zápas v NHL. Stal se třetím hráčem v historii soutěže, který dal při debutu gól v prodloužení.

„Každý, kdo sleduje hokej, musí uznat, že je výjimečný talent,“ chválil ho po zápase zadák Wild Matt Dumba. „Je neuvěřitelně soutěživý, létá po celém ledě. Proto je takový dobrý. Když se k němu dostane puk a dostane se do úniku … Vždyť vidíte sami, co dokáže. „

Kromě vítězného gólu si Rus připsal i dvě primární asistence. V následujícím duelu přidal další a vysloužil si honor 1. hvězdy týdne v NHL. Během svých prvních sedmi dní v NHL.

„Jsem si jist, že všichni vidíme a mluvíme o jeho ofenzivních kvalitách. Jeho defenziva a hra bez puku je však také úžasná, „upozorňuje kouč Wild Dean Evanson. „Posílat na led někoho tak výjimečného je docela jednoduché rozhodnutí. Výsledek vidíte. „

Začátky v obraně

Výjimečný talent se zrodil na místě, kde byste ho zřejmě nehledali. Kirill Kapriz strávil první roky života v sibiřské vesnici Kuzdejevo, která má jen pár tisíc obyvatel. Hodinu cesty je od ní vzdálen Novokuzněck, kde čtyřletý Kirill začal s hokejem.

„Jednou nás otec vzal s bratrem na stadion. Ne na hlavní, ale pouze takový menší, na okraji města. Mně se hokej zalíbil, ale bratrovi ne. No a skončilo to tak, že po další čtyři roky mě otec každý den brával na trénink a zpět, „vzpomínal Kapriz v rozhovoru pro web KHL. „Když si teď představím, kolik benzínu jsem spálil … Otci vděčím za hodně. Celý můj úspěch a vše, co jsem dosáhl, je díky němu. „

Šikovný útočník původně začínal v obraně, což potvrzuje trenérovu chválu na jeho defenzivní hru. Vzadu však vydržel jen pár let. „Hrál jsem v obraně, protože jsem vždy výborně bruslil dozadu, ale pak mě přesunuli do útoku. Možná proto, že jsem nízký, „zasmál se 178 cm vysoký útočník.

Rozhodl finále Olympiady

Draftové sezónu strávil kompletně v KHL, ale nepatřil mezi největší naděje. Kapriz se ve výběru nováčků 2015 propadl až do pátého kola. Částečně pro nezdařené zkušenosti s ruskými hokejisty, ale celkově pro kluby nepatřil mezi hlavní cíle. Minnesota si ho vybrala ze 135. příčky. „Vím, že si mě vybrali, ale draft jsem vůbec nedíval. Dozvěděl jsem se o tom až později, od agenta, „říkal tehdy mladý Rus.

Zaměřoval se na domácí kariéru. Z mateřského Novokuzněcka se v roce 2016 přesunul do Ufy, kde strávil sezónu. Během ní mu mimořádně vyšel juniorský šampionát, na němž jako kapitán a nejlepší útočník turnaje dovedl Rusko k bronzu. Vstřelil nejvíce gólů (9) a nasbíral nejvíce bodů (12). Po roce v Ufě zamířil do milionové Moskvy. Oslovil ho CSKA.

Na život v hlavním městě si musel zvykat. „Jsou tu příšerné ceny. Už když jsem se přesunul z Novokuzněcka do Ufy, byl jsem šokován z cenového rozdílu. No a Moskva je v tomto ještě úplně jinde, „tvrdil Kapriz pro Sport Express. „Všechno je tu jiné. Většinou jen sedím doma a nikam nechodím. V Moskvě se to ani moc nedá, vždyť jsou tu samé dopravní zácpy. „

Právě v armádním klubu prožil Kapriz nakonec nejpovedenější roky. Dvakrát se stal nejlepším střelcem KHL, s CSKA získal Gagarinův pohár. Vybojoval si i místo v reprezentaci. Na olympiádě v Pjongčangu 2018 rozhodl finále gólem v prodloužení, z Bratislavy si o rok později odnesl bronz z MS. Z mladíka z vesnice se stal nejlepší hráč světa mimo NHL.

Dobrá povaha

Minnesota ho chtěla dostat do zámoří již několik sezón. Wild viděli v mladém útočníkovi potenciál už od začátku. Byl to první Rus po jedenácti letech, kterého si vybrali v draftu. Nejprve však jeho příchod nevypadal ideální. „No víte, zatím velmi neukázali, že mají o mě zájem,“ mluvil Kapriz ještě v roce 2017.

„Ve kterém kole si mě vybrali? V pátém? Podle mě i hned zapomněli, že mě draftovali. Teprve když jsem se dostal na mistrovství světa juniorů, začali mluvit s mým agentem. „

Ruský útočník chtěl nejprve vynikat v domácí zemi a zlepšovat si angličtinu. S CSKA podepsal smlouvu do roku 2020, kterou také dodržel. Po jejím vypršení ho oficiálně získala Minnesota. „Je super, že to máme za sebou. Jsme nadšeni, že jsme Kirilla podepsali, „radoval se v létě generální manažer Bill Guerin.

Kapriz stále nevyniká v cizí řeči, ale jinak se liší od běžných ruských hokejistů. „Má skvělou povahu, je velmi otevřený a přátelský. V hokejové šatně je zábava. Když jste kolem ostatních kluků, nemusíte mluvit jedním jazykem, ale najdete si způsob, jak spolu komunikovat. Myslím, že to bude pro něj dobré, „chválí ho Guerin.

Třiadvacetiletého hráče si v kabině Wild rychle oblíbili. Matt Dumba mu vymyslel přezdívku „Dollar Bill Kirill“, chválí ho i kouč Evanson. Říká se o něm, že může vážně aspirovat na Calderovu trofej pro nejlepšího nováčka a zároveň i pomoci Minnesotě projít přes druhé kolo play-off, což se jí nepodařilo už šest sezón.

„Říkám to již od prvního dne, co přišel. Jeho povaha, přístup, i pracovní morálka jsou velmi výjimečné. Pokud se o hráči hodně píše a říká, může ho to semlít. Ale jeho ne, „tvrdí útočník Marcus Foligno. „Když skóruje, je to přirozené. Očekává od sebe, že dá gól v každém zápase. „

Zdroj: Deník Šport