16. 4. 2024

Jakub Dobeš: Studenta s golmanskou maskou draftoval slavný Montreal

Bylo mu teprve šestnáct let, když se rozhodl zkusit štěstí za velkou louží. A jeho cíl? Posunout se hokejově i lidsky. Daří se mu v obou proudech. V říjnu si českého brankáře v draftu ze 136. pozice vybral kanadský Montreal. „Prioritou je pro mě ale pořád škola,“ říká mladík s mimořádně vyzrálým viděním světa. Příští rok nastupuje na univerzitu v Ohiu.

Deset otázek pro rodící se brankářskou hvězdu.

Jaké byly vaše hokejové začátky a co vás přivedlo k hokeji?

🗣 K hokeji mě přivedli rodiče, kteří v minulosti aktivně sportovali – taťka byl hokejový brankář a mamka krasobruslařka. První hokejové dovednosti jsem získal v hokejovém klubu v Havířově.

Co pro vás bylo hlavním důvodem odchodu do zámoří a jak těžké bylo přizpůsobit se tamnímu životu?

🗣 Amerika a Kanada jsou kolébka hokeje. Neustále jste na očích lidem z hokejového a společenského dění. Začátky byly těžší, ale s přibývajícím časem jsem si postupně zvykal. Teď už jsem se úplně adaptoval, takže život v Americe mi připadá běžný.

Svou zámořskou kariéru jste začal v juniorském týmu St. Louis. Jak se zrodilo právě toto angažmá?

🗣 Zúčastnil jsem se výběru hráčů v St. Louis Blues AAA U18 a na kempu jsem se od trenérů dozvěděl, že mě přijali rovnou na novou sezonu. Současně jsem absolvoval pohovory na střední školu, která je v USA podmínkou, abyste mohli hrát v této kategorii hokej.

Měl jsem štěstí, že jsem tuto možnost získal a naplno využil. Když se na to podívám zpětně, chtěl bych poděkovat všem právě v St. Louis, protože to pro mě byl startovací bod pro život v Americe.

Na letošním draftu si vás ze 136. pozice vybrali zástupci Montrealu. Co pro vás tento moment znamenal a jste spokojen se svým týmem?

🗣 Moment to byl úžasný, nezapomenutelný a plný radosti, protože pro každého mladého hokejistu je to sen. Za tento tým jsem ohromně rád a rozhodně bych neměnil. Hokej je v Montrealu doslova náboženstvím s bohatou historii a je mi ctí být součástí tohoto klubu.

Nebyly ze strany St. Louis nějaké náznaky, že by vás draftovali právě oni?

🗣 Ano, byly. Blues patřili k největším možným uchazečům, kteří mě mohli draftovat. Určitě i proto, že jsem v minulém roce absolvoval Development Camp, kde mě mohli blíže poznat po hokejové stránce. Ale hokejový život je krásný v tom, jak je nepředvídatelný.

Jste v kontaktu s Janem Myšákem, kterého si ze 48. pozice vybrali rovněž Canadiens?

🗣 Ano, máme si volat, ale zatím jsme se k tomu nedostali. Zatím to nespěchá, ale určitě na to brzy dojde.

Následující hokejová sezona je nyní poznamenána koronavirovou pandémií. Jak je na tom USHL a je možnost, že byste v případě stopky letos nastoupil za nějaký tým v Evropě?

🗣 Soutěž USHL, ve které budu v této sezoně působit, už začala přípravnými zápasy, kde se mému klubu Omaha Lancers i mně docela daří. Nechci to zakřiknout, ale věřím, že bude i nadále vše bez problémů pokračovat a stejně tak, že se situace v celém světě ohledně koronaviru vyřeší. Takže prozatím o Evropě neuvažuji.

Jaké jsou vaše cíle pro příští sezonu?

🗣 Samozřejmě ty nejvyšší. Ten hlavní je vyhrát se současným klubem Clark Cup a reprezentovat Česko na mistrovství světa juniorů v Kanadě. Získat tam medaili. Ta osobní ocenění nejsou pro mě tak důležitá jako ta týmová.

Máte hokejový vzor?

🗣 Odmalička jsem moc hokejových vzorů neměl, snažil jsem se být svůj. Kdybych měl někoho přeci jen zmínit, byl by to určitě Dominik Hašek.

Dodržujete nějaké předzápasové rituály?

🗣 Určitě nějaké předzápasové a zápasové rituály mám, ale není to nic speciálního. Popsal bych to tak, že rád používám stejné rituály na každá zápas, ale někdy přidám i něco nového, protože každý zápas je v něčem jiný. Vždy je dodržuju a dělám pro svůj dobrý pocit a sebevědomí. Které to jsou, to si nechám radši pro sebe. (směje se)

Zdroj: Časopis ProHockey