15. 6. 2024

David Kozma dobil Veličkoviče a zůstává šampionem! Jaké má výzvy?

A znovu! David Kozma počtvrté obhájil svůj pás pro šampiona welterové váhy, když ve čtyřkolové bitvě dominantním způsobem porazil svého srbského soka Bojana Veličkoviče. Co o jeho vítězství rozhodlo a kde pro něj hledat výzvy?

Teprve podruhé v dlouhé kariéře našel UFC veterán Bojan Veličkovič soupeře, který jej dokázal ukončit před limitem. Úřadující šampion David Kozma jej dobil ve čtvrtém kole. Srbovi došly síly. A má to své odůvodnění.

Titulový zápas totiž Veličkovič bral pouhé dva týdny před jeho konáním, v tréninku sice byl, připravoval se však na tříkolovou bitvu s Maté Kertészem. V šampionských kolech byl navíc poprvé v životě, zatímco Kozma je v nich jako doma v obýváku.

Rozhodlo tedy kardio. Po náročných třech kolech, která šly na stranu českého bijce, neměl Veličkovič kam sáhnout, zatímco Kozma měl kam sáhnout do rezerv. Velmi chytře toho využil. Díky svým letitým zkušenostem Kozma pozná, kdy má soupeř dost. Vítězství to bylo dominantní i zasloužené, byť mohlo být zle…

Ve třetím kole „sežral“ Kozma čistý highkick a na chvíli v kleci zatancoval. Bojan však svého jediného momentu v zápase trestuhodně nedokázal využít, nesmyslně šel po škrcení a na zemi nechal Kozmu přijít k sobě a vrátit do zápasu. Další šance už nepřišla a jen tak asi nepřijde.

Veličkovič sice v pozápasovém rozhovoru řekl, že stojí o titulovou odvetu, na tu se však ve welteru stojí fronty. Bude muset nejspíše nasbírat jednu, dvě, tři výhry. Ovšem co teď bude s Kozmou? Váhu už řádně vyčistil, odvety (Kertesz, Apolo, Veličkovič) jej tolik nezajímají a nějaké jiné velké jméno hodno titulového zápasu se tam nerýsuje. Tak co bude?

Pojďme si říct, že na domácí scéně Kozma dokázal už všechno. V Oktagonu je nezpochybnitelný král, samozvaný P4P. Je tady oblíbený, doceněný, asi dobře placený a mediálně známý. Věřím však, že do sportovního důchodu nebude chtít odejít s cejchem toho, že prosadit se dokázal jen na domácí scéně.

Když naposledy zápasil v zahraniční organizaci (ruské RCC) tak jej v prosinci 2019 dokázal na rear-naked choke dokázal uškrtit tamní borec Mukhamedshin. Od té doby Kozma do světa nevyrazil, byť se mluvilo o střídavých startech.

Opravdové velké sportovní výzvy na Davida nečekají v Oktagonu, ale ve světě. Smlouva s UFC je utopie. Má svůj věk, je tichý kluk, vyhrává na body a na rekordu hodně proher. Pro MMA ligu mistrů ničím zajímavý nebude, ovšem světové organizace druhého sledu by jej nejspíše braly.

Bellator, PFL, ONE FC, ACA nebo KSW? Proč to nezkusit tam. Oktagon je dnes ve světě vnímaný jako prestižní scéně a jako úřadující champ si může vyjednat nadstandardní podmínky, pokud má schopný managment. Ten moment je teď! Mladší už nebude, lepší asi taky ne. Schopnosti na to udělat si jméno i v zahraničí má.

Otázka zní: Spokojí se David s dominancí na domácí scéně nebo vystoupí z komfortní zóny a půjde se prát o svůj odkaz do světa?