21. 2. 2024

Dal včera Ronaldo gól? Rozhodl senzor přímo v míči!

Zdroj: Depositphotos

Oficiální dodavatel míčů pro fotbalové mistrovství světa Adidas ukončil vášnivé spory fanoušků o autorství prvního gólu Portugalska v pondělním utkání s Uruguayí.

Senzor v míči Al Rihla navrženém pro finálový turnaj nezaznamenal podle výrobce žádný kontakt s hlavou Cristiana Ronalda, který se snažil tečovat střílený centr Bruna Fernandese, takže branka byla správně připsána záložníkovi Manchesteru United.

Sedmatřicetiletý pětinásobný držitel Zlatého míče úvodní branku zápasu na hřišti mohutně oslavoval.

Nakonec se ale devátého zápisu do střeleckých statistik na turnajích MS nedočkal a jako autor branky byl označen Fernandes. Jako střelce ho oficiálně potvrdila i FIFA.

Nová sázkovka Betano se nebojí rozdávat tučné bonusy a peníze zdarma. Vsaď si na Mistrovství světa bez otravných limitů. Registruj se zde a vyzvedni 250,- Kč na první sázku zdarma.

„S využitím technologie Connected Ball, která je umístěna v oficiálním zápasovém míči Adidas Al Rihla, jsme schopni s jistotou určit, že při zápase Portugalska s Uruguayí nedošlo k žádnému kontaktu s míčem od Cristiana Ronalda při úvodním gólu utkání,“ uvedl Adidas v prohlášení.

„Senzor 500Hz IMU uvnitř míče nám umožňuje vysoce přesnou analýzu. Žádná vnější síla působící na míč nebyla zaznamenána,“ dodala společnost ke zveřejněným grafickým záznamům křivek zachycujících sílu působící na míč při různých situacích.

Jistý si svým autorstvím gólu nebyl po zápase ani Fernandes.

„Myslím, že v této chvíli není až tak důležité, kdo ten gól dal. Já měl pocit, že Cristiano míč tečoval, chtěl jsem mu přihrát, nestřílel jsem. Ale hlavní je, že jsme porazili těžkého soupeře,“ dodal Fernandes, jenž v závěru z pokutového kopu zpečetil skóre na 2:0. Ronaldo po zápase s novináři nehovořil.