30. 5. 2024

Chelsea ztrácí „Tuchelův efekt“: Střílí méně gólů a inkasuje více!

Po skvělém začátku jeho vlády, která začala před rokem a po několika měsících přinesla klubu vítězství v Lize mistrů, Chelsea nyní ztratila „efekt Thomase Tuchela“. Obrat, když německý trenér přišel v lednu 2021 na Stamford Bridge, byl neuvěřitelný, ale nedávná forma naznačuje, že ztratili směr a musí se znovu zvednout.

Blues vyhráli jen jeden z posledních pěti zápasů Premier League a na druhý Liverpool ztrácejí bod, ale mají odehráno o dva zápasy více.

Vedoucí Manchester City má mezitím jeden zápas k dobru a před Chelsea má náskok 12 bodů.

Horší čísla než jeho poslední tým PSG

Chelsea je nyní pouhým stínem týmu, který v minulé sezoně odehrál 15 zápasů bez porážky a sezonu zakončil jako evropský šampion. Její úspěšnost vítězství se v této kampani snížila na 55,56 %, zatímco Tuchel po sobě při vyhazovu z Paris Saint-Germain zanechal 65,38 %.

Chelsea v této sezóně v průměru inkasuje dva góly na zápas a inkasuje 0,72, což je také horší výsledek než u Tuchelova posledního týmu PSG, který měl průměry 2,19, respektive 0,69 gólu.

Tuchel říká, že jeho tým potřebuje přestávku.

Co se týče příčin poklesu formy týmu v poslední době, má Tuchel zcela jasno. Říká, že jeho mužstvo je unavené fyzicky i psychicky po přeplněném programu zápasů, který jim jen zřídka dopřává volno uprostřed týdne.

„Byli jsme unavení psychicky i fyzicky,“ řekl Tuchel po úterní remíze s Brightonem. „Není to jen o hraní, ale i o cestování a spánku. Musíme však respektovat soupeře. V Brightonu se hraje velmi těžko – a my jsme neprohráli. I ostatní týmy zde budou bojovat o body. Měli jsme trochu štěstí, že jsme vedli 1:0.

„Jednoduše se odmítám zlobit. Tohle se může stát na venkovním zápase uprostřed ledna. Neříkejte mi, že se to týmům Chelsea ještě nikdy nestalo.

„Nedosáhli jsme svého plného potenciálu a chceme být lepší, ale vítejte v realitě. Musíme se smířit s tím, že je to určitá míra únavy.“

Řešením hlavního trenéra je prozatím dát svým hráčům několik dní volna, aby si odpočinuli před nedělním zápasem Premier League proti Tottenhamu. Zápasy však budou následovat i poté, na obzoru jsou povinnosti v FA Cupu a na mistrovství světa klubů.