3. 5. 2024

Brazílie na kolenou aneb jak Němci před celým světem zostudili domácí fotbalové hvězdy!

Nejhorší ráno fotbalového brazilského fanouška? Mnoho z nich bych bez dalšího přemýšlení vypálilo datum 9. července roku 2014. Proč?

Předchozího večera, tedy 8. července, fotbalový tým Německa při semifinálovém klání mistrovství světa v uštědřil domácím Kanárkům potupný debakl 1:7.

Tato drtivá porážka předčila tristně proslulé „ticho na Maracaná“ z roku 1950, kdy Brazílie ve finále šampionátu překvapivě podlehla Uruguayi 1:2.

Síla německého týmu zničila sny celé generace brazilských fotbalistů a fanoušků. Sportovní noviny Lance horlily: „Byla to nejhorší prohra pětinásobných mistrů světa v jejich slavných dějinách, největší ostuda v historii.“

Tento výsledek, který byl považován za katastrofu v zemi, překonal mnoho rekordů – byl to největší rozdíl v brankách ve historii semifinále (i finále) na mistrovstvích světa a také nejkrutější prohra pořadatelského týmu.

Připomeňme si, že nejtěžší část utkání pro brazilské fotbalisty přišla mezi 23. a 29. minutou, kdy inkasovali čtyři góly během 360 vteřin. To byl také rekord mistrovství světa.

V poločase vedlo Německo už 5:0 a atmosféra na stadionu Mineirao v Belo Horizonte byla plná smutku a slz.

Němci ve druhé půli zpomalili a stoper Mats Hummels potvrdil pro německá média, že to bylo na pokyn trenéra Joachima Löwa. Řekl: „Řekl nám, abychom zůstali soustředění, ale přestali ponižovat soupeře a vyhnuli se exhibici a urážení.“

Přesto bylo slovo „ponížení“ velmi časté v brazilském tisku po zápase. Deník O Dia smutnil: „Tým, který má z mistrovství světa nejvíc titulů, se sklonil. Byl velmi krutě ponížen na domácí půdě,“

Morální dopad této vysoké porážky týmu, který postrádal Thiaga Silvu a Neymara, se pravděpodobně promítl i do boje o bronz, kde Brazilci několik dní nato prohráli s Nizozemskem 0:3.

Titul mistra světa nakonec získalo Německo, které v prodloužení porazilo Argentinu gólem střídajícího Götzeho – ale to byla pro Brazilce slabá útěcha.

Trenér Felipe Scolari byl odvolán a na jeho místo nastoupil bývalý kapitán brazilského týmu Carlos Dunga.