Bielsamánie: Znáte příběh šíleného génia z Argentiny?
Trenérský vzor Pepa Guardioly, Mauricia Pochettina, Diega Simeoneho i Zinedina Zidana. Osobitý, jedinečný, nenapodobitelný Marcelo Bielsa. „Všichni se od něj učíme,“ řekl Guardiola. Díky němu nyní Leeds United po 16 letech válčí v Premier League. Znáte jeho příběh?
Leeds United. V letech 1998-2002 špička Premier League. Hrál semifinále Ligy mistrů i Poháru UEFA. Pak padl nosem do kaluže. Půjčoval si a měl dluhy přesahující 100 milionů liber. Musel prodat opory, tréninková hřiště i stadion. Následoval pád do třetí ligy.
Měnil majitele a sedmnáckrát oznamoval jméno nového trenéra. Až získal stoprocentní podíl italský podnikatel Andrea Radrizzani a v roce 2018 angažoval Marcela Bielsu. Neortodoxního chlapíka s brýlemi a korpulentní postavou.
„Nejsem úspěšný kouč,“ šokoval Bielsa na první tiskovce. „Říká se o mě, že nevyhrávám trofeje a je to pravda. To si můžete lehce ověřit.“ Teď po něm pojmenovali ulici v centru města. Výraz vděku za to, že 65letý Argentinec s přezdívkou El Loco (Šílenec) dokázal dostat Leeds po 16 letech zpátky do Premier League.
Většinu času tráví v kanceláři v tréninkovém komplexu, odmítl drahý hotel a našel si ubytování v levném činžáku. Do práce chodí každý den 45 minut pěšky, na uších sluchátka na zádech batoh a na sobě klubovou teplákovku v nadměrné velikosti. Tu zásadně nesundavá. Dorazil v ní také na klubový večírek, kam ostatní přišli v oblecích.
Bývalý kouč Argentiny a Chile řeší jen fotbal. Při jednání s šéfy Leedsu ho nezajímalo, že mu nabízejí vysoký plat. Převedl řeč na úpravu v tréninkovém středisku a na styl, který hodlá praktikovat. „Po nocích nakoukal všechny zápasy uplynulé sezony, celkem 100 hodin,“ prozradil majitel Radrizzani.
Když dostal otázku, co ví o druhé anglické lize, Bielsa vytáhl stoh papírů s vlastními zápiskami a detailními informacemi o všech 24 mužstvech v soutěži včetně rozestavení, taktiky, obvyklé sestavy nebo exekutorů standardních situací.
Okamžitě začal měnit fungování klubu. Samozřejmostí je postel v jeho kanceláři. Zevrubně testoval povrch hřišť v tréninkovém areálu. Když zjistil, že průměrný fanoušek Leedsu musí pracovat minimálně tři hodiny, aby si mohl zaplatit lístek, nařídil hráčům, že budou tři hodiny sbírat odpadky na stadionu, aby ocenili práci svých příznivců a uvědomili si, co musí lidé udělat, když chtějí zajít na fotbal.
Den v tréninkovém centru začíná v devět ráno a končí kolem osmé večer. Tréninkové jednotky jsou psychicky i fyzicky hodně náročné. Fotbalisty si však Bielsa získal. Stejně jako ve většině předchozích angažmá za ním stojí a následovali by ho i do pekla. „Je to jako být v armádě,“ usmál se záložník Mateusz Klich.
Hráči spolu zůstávají každou noc před zápasem. Bielsa si je zve na patnáctiminutový pohovor. Každému ukáže videa z tréninků i zápasů, aby důkladně porozuměli své roli, a studují sestřihy, zaměřené na konkrétní protivníky.
Danny Mills, bývalá klubováopora, prohlásil: „Přivést ho bylo obrovské riziko. Vždyť neuměl ani anglicky. Nikdo nevěděl, jakým směrem to povede. Je fantastické, vzít ten samý tým, který byl třináctý, a skončit s ním třetí a pak postoupit. Všichni velebí Kloppa za poslední čtyři pět sezon, Bielsův počin je ale srovnatelný.
Bez velkých změn v kádru zaútočil na postup a pobavit u toho fanoušky. To je jeho priorita. „Naše generace ničí planetu a teprve ta příští pocítí důsledky. Stejné je to s fotbalem – ničíme ho v honbě za úspěchy. Toho se nechci účastnit,“ tvrdil od jakživa.
Fanatismem nakazil všechny okolo, fanoušci mu po první sezoně psali dopisy, aby neodcházel. Ve známost vešla aféra pod názvem Spygate: Bielsa pravidelně posílal kolegy, aby sledovali tréninky soupeřů, což se v Anglii nesmí. Odmítl, aby za něj šestimilionovou pokutu zaplatil klub, do peněženky sáhl sám.
Svolal novináře, hodinu jim přednášel, jak podrobně se na soky připravuje, a na závěr se optal: „Vážně si myslíte, že potřebuju vidět ještě jejich trénink? Dělám to jen proto, aby mě nežralo svědomí, že jsem něco ošidil.“
Takových historek je milion. Narodil se v červenci 1955 v argentinském městě Rosario (Messiho rodiště). Otec byl právník, matka učitelka, po které zdědil kázeň a píli. Jeho bratr je politik, jeden čas byl ministrem zahraničí, sestra je architektka. Jeho dědeček sepsal část argentinské legislativy.
Deset let (1980-1990) byl skautem a mládežnickým šéftrenérem Newell’s Old Boys. Vymyslel speciální program: Argentinu rozdělil na 70 částí a během tří měsíců je ve svém malém fiatu Panda projezdil. Objevil například Gabriela Batistutu nebo Mauricia Pochettina.
V roce 1990 dostal příležitost trénovat první tým Newell’s. Byl znám jako introvert s extra analytickými schopnostmi. Sbíral stovky videokazet se záznamy zápasů a sledoval je do noci. Ovlivnili ho Rinus Michels a Johan Cruyff. Vyžadoval po hráčích vysoký presink a ďábelké tempo. Soupeře studoval s vědeckou intenzitou a hráčům dával přesné informace.
„Každý trénink pod ním byl odlišný, žádný se neopakoval. Šel bych na něj klidně hned po návratu z reprezentačního srazu. Tak dobré byly,“ vzpomínal Gerrardo Martino, pozdější kouč Barcelony nebo Argentiny.
Bielsa strávil jako hlavní kouč Newell’s dvě sezony, vybojoval ligový titul a dostal se do finále Copa Libertadores. Jednou schytal debakl 0:6 od San Lorenza. Před Bielsův dům napochodoval hlouček naštvaných fandů z kotle. El Loco vyšel ven s granátem v ruce: „Pokud okamžitě nezmizíte, odjistím ho!“
Šest let vedl Argentinu (1998-2004). Na konci prvního tréninku rozdal hráčům propisky a kousek papíru. Měli napsat, zda chtějí hrát vzadu se čtyřmi nebo třemi obránci. Poté procházel odpovědi: „Se čtyřmi, se čtyřmi, se čtyřmi… Tohle jasně ukazuje, že preferujete hru se čtyřmi, ale já vám říkám, že odteď hrajeme vzadu se třemi. Nashle zítra,“ prohlásil a odešel.
V kvalifikaci na MS 2002 Argentina všechny drtila, z 20 zápasů prohrála jediný, což Bielsovi vyneslo vítězství v anketě pro nejlepšího reprezentačního trenéra za rok 2001. Šampionát ale dopadl zle, tým skončil ve skupině.
Bielsa se odebral na několik týdnů mimo civilizaci. Načerpal síly a v roce 2004 dostal Argentinu do finále Copa América, kde podlehla na penalty Brazílii. Pak s ní získal olympijské zlato v Aténách. Na konci roku se cítil vyčerpaný a rezignoval. V rámci procesu zotavení se zavřel do kláštera.
Poté úspěšně vedl reprezentaci Chile (2007-2011), Athletic Bilbao či Olympique Marseille. Ikera Muniaina se reportéři ptali, jestli je Bielsa vážně tak šílený jak lidé říkají. „Ne, je ještě šílenější,“ odpověděl. Ander Herrera líčil: „Je romantikem, který si myslí, že by měl být fotbal podívanou pro diváky. Naučil nás hrát fotbal, který nikdo z nás předtím nehrál.“
Dělá vždy a vše naplno, potýká se ovšem s neschopností vypnout. Jednou z úspěšných technik je jít běhat. Ve dvě hodiny ráno. Do sluchátek si pouští debaty o taktice, jak jinak. Když v roce 1999 běžel v argentinském tréninkovém komplexu, byl natolik zaujatý poslechem, že neslyšel, jak na něj volá policejní hlídka. Zastavil, až když si všiml, že na něj míří pistolemi. „Nestřílejte,“ křikl. „Já jsem Bielsa!“
Inspiroval mnoho lidí. Mezi nejznámější patří Guardiola. Než se stal trenérem Barcelony, vydal se do Buenos Aires pro Bielsovi rady a poznatky. Strávili spolu mnoho hodin. Sledovali videa z Bielsovy sbírky, která čítá tisíce nahrávek. Pep si zuřivě psal tolik poznámek, že mu došly stránky v zápasníku. Bielsa mu daroval svůj.
Když Zinedine Zidane studoval trenérskou licenci, strávil několik dnů po Bielsově boku. „Naučil mě hodně o tom, jak se na hru dívat, jak jí analyzovat. Chce po hráčích, aby se naučili rozumět fotbalu hlouběji a díky tomu věděli, co se při hře stane,“ popsal setkání Zizou. Podobně hovoří Pochettino, Simeone, Martino či Sampaoli.
„Člověk s novými myšlenkami je šílenec, dokud jeho myšlenky nepřinesou úspěch,“ říká rád Marcelo Bielsa.