17. 6. 2024

André Schürrle: Unavený fotbalem

V osmnácti debutoval v Bundeslize, ve dvaceti v národním týmu, v třiadvaceti se stal mistrem světa – a pár měsíců před třicátými narozeninami kariéru ukončil. Někdejší velký talent nečekaně vystoupil z vlaku jménem profesionální fotbal. O svoje místo v historii německého fotbalu se však bát nemusí. Byl to on, kdo připravil zlatý gól na MS 2014.

Okamžik, který si každý německý fanoušek bude pamatovat do konce života.

Ve 113. minutě finálového zápasu mistrovství světa v roce 2014 dostal André Schürrle za půlkou míč na nohu, po levé straně přesprintoval dva argentinské hráče, přes třetího odcentroval do vápna, kde si Mario Götze zpracoval míč na prsa a levačkou ho pak poslal do sítě.

Na tribuně nadšením vyskočili kancléřka Angela Merkelová i tehdejší prezident Joachim Gauck. Tým trenéra Jogiho Löwa se v prodloužení ujal vedení 1:0 a už ho udržel. Messi a spol. měli po závěrečném hvizdu svěšené hlavy, Němci slavili čtvrtý titul.

Paradoxně zápas rozhodli hráči, kteří na turnaji právě nezářili. Götze se postupně propadl do role náhradníka, Schürrle se ani jednou nedostal do základní sestavy. Nicméně dal důležitý postupový gól v osmifinále proti Alžírsku a dvakrát se trefil i proti Brazílii, byť už dávno za rozhodnutého stavu.

Na to se však historie ptát nebude, společně se postarali o gól, který jim může závidět zástup elitních hráčů. Připomínat jim to bude navždycky zlatá mediale.

A dnes? Götze působí v holandské lize, kde se pokouší restartovat uvadající kariéru a Schürrle pověsil kopačky na hřebík ještě než mu bylo třicet. Už tehdy v Rio Janeiru se jejich kariéry dostaly na vrchol odkud následoval postupný pád.

Jak teď Schürrle přiznal, po krátké letní pauze se do Chelsea vrátil mentálně unavený s malou chutí hrát fotbal. Často vysedával na lavičce nebo do zápasů naskakoval v roli náhradníka.

Půl roku po velkém finále se proto rozhodl pro návrat do Bundesligy. Tehdy ještě velmi ambicózní Wolfsburg za něj zaplatil 32 milionů eur, což byl klubový rekord. Podepsal smlouvu na čtyři a půl roku, v létě 2016 už byl však v Dortmundu. Otec ho od tohoto kroku odrazoval, ale Schürrle na nabídku Borussie kývl.

Budoucnost ve žlutočerných barvách si maloval náramně. Pár týdnů předtím se z Bayernu vrátil Mario Götze, třetím do party kamarádů byl kapitán Marco Reus. A ke všemu trenér Thomas Tuchel, pod jehož vedením v Mainzu se odrazil do světa velkého fotbalu.

Fungovalo to jenom krátce. Vlastně svoji největší chvíli si prožil hned na začátku, v září 2016, kdy v emotivním utkání základní skupiny Ligy mistrů vstřelil v 87. minutě nádherný gól Realu Madrid. Odražený míč poslal pod břevno a rozběhl se proti rohovému praporku, kde předvedl bojové gesto ve stylu kung-fu. Jižní tribuna šílela a německý plátek Die Zeit druhý den napsal: „Schürrle se trefil do srdce fanoušků BVB.“

Byl to první zápas po zranění, všechno se zdálo být dokonalé. „Od první chvíle mě to tady baví,“ pochvaloval si. „Každý den jezdím na tréninku s úsměvem.“ Ten mu bohužel dlouho nevydržel. Magická trojka spolu odehrála jen pár minut. Chvíli byl zraněný Schürrle, mnohem častěji Reus, do toho přišly Götzeho problémy s metabolismem. A ani mladý tým Borussie nežil v klidu.

V létě 2017 skončil trenér Tuchel, po něm mužstvo převzal Peter Bosz, za pár měsíců ho nahradil Peter Stöger a v červnu 2018 už byl trenérem Lucien Favre. Schürrlemu se nevedlo pod nikým z nich. Za dvě sezony v Bundeslize dal v barvách BVB pouhé tři góly. Z prvotní euforie se vyklubalo nejhorší angažmá kariéry.

Favre mu hned po nástupu do funkce oznámil, že chce stavět na jiných hráčích. Vysvobozením mělo být angažmá ve Fulhamu. Návrat do Londýna si však představoval jinak. Výsledek? Sestup z Premier League.

V létě 2019 se scénář opakoval. Favre neměl zájem, hledalo se další hostování. Schürrleho renomé mezitím kleslo, zavděk proto musel vzít Spartakem Moskva. Avšak ani zkrácená sezona v Rusku mu náladu nezvedla. Na třetí hostování už nedošlo. Po rozvázání smlouvy s BVB Schürrle překvapivě oznámil: „Končím!“ V devětadvaceti letech.

Novinářům se svěřil, že se cítí být unavený, psychicky vyždímaný. Hráč, jehož transfery vydaly dohromady téměř 100 milionů eur už nechtěl dál fungovat pod tlakem. Reprezentační trenér Joachim Löw ocenil jeho upřímná slova: „Smekám před jeho rozhodnutím a přeji mu do budoucna jenom dobré.“

I když ho od roku 2017 nepovolal, stihl Schürrle odehrát v národním týmu 57 zápasů a dát 22 gólů. Byl členem zlaté německé generace, kdy Němci diktovali, jak vypadá moderní fotbal. Teď se mu otevírá nová životní kapitola. Ve světa bez potlesku se určitě bude cítit dobře.

Zdroj: Časopis Góóól