25. 5. 2024

Dejan Kuluševski: Ve stopách Zlatana?

Mluví se o něm jako o největším talentu, který brázdí trávníky italské Serie A. Vydá se malý švédský zázrak ve stopách slavného krajana Zlatana Ibrahimoviče?

Vyrůstal na nenápadném Stockholmském předměstí Vállingby. Ve znaku města je výrazné písmenko V, jinak tam nenajdete nic výjimečného. Snad stanici metra. Taky příjemnou fontánu na náměstí. Pak hlavně spoustu nenápadných domků, kterých si nevšimnete, i když mezi nimi bydlíte. Mezi domorodce se řadil Olof Palme, kterého před čtyřiatřiceti lety zavraždili.

Palme byl Švédský premiér, sociálně demokratický politik. Kdosi ho zastřelil v únoru 1986, když s manželkou a synem vycházel z kina. Soudci vyslechli přes deset tisíc lidí, forenzní experti prověřili téměř 800 zbraní, ale žádná z nich se na místě činu nenašla.

Na policii se přihlásilo víc než 130 lidí, kteří tvrdili, že Palmeho zabili. Proč tehdejší premiér tak vadil? A komu? Velmi hlasitě brojil proti jaderným zbraním. Kritizoval apartheid  v Jižní Africe, nebál se vyčinit Američanům i Sovětům za hádky. Palme měl spoustu nepřátel, protože mluvil napřímo, bez vytáček a nespekuloval o tom, co by se mu hodilo.

Už podle jména můžete lehce rozeznat, že nemá švédské kořeny. Rodiče pocházeli z Makedonie, čímž se dostáváme k dalšímu srovnávacímu měřítku. Zlatan Ibrahimovič přece taky neměl švédské předky a přece se stal v Malmö legendou. O kariéře Kuluševskiho se teprve bude rozhodovat. Ale upřímě, co se může pokazit? V lednu ho za pětatřicet milionů eur koupil Juventus Turin, který oznámil: „Dalších devět milionů můžeme proplatit na případných bonusech. „Smlouva zní do léta 2024.

Žák Kuluševski se vyučil v klubu Idrottsföreningen Brommapojkarna. Když ten název nezkopírujete, buďte si jisti, že ho při přepsání zkomolíte. Brommapoikarna je zkrácenina. Bromma je předměstí Stockholmu, kde klub sídlí. Právě odtud se do světa rozletí záložník Anders Limpar. Pamatujete? Kromě jiným Anders  to dotáhl do Arsenalu. Nesmiřitelný stoper Daniel Majstorovič si zase zakopal skotskou ligu za Celtic a dnes dělá v Brommapojkarně sportovního ředitele. Kuluševsky má našlápnuto, aby všechny někdejší talenty z Brommy strčil do kapsy. „Moc se těším na to, co v Juventusu zažiju.“ Prohlásil, než fotbalové zápasy vygumovala koronavirová krize.

Kuluševski se zlepšuje každou sezónou. Každým měsícem. Už jeho starší sestra Sandra ho motivovala, aby na sobě makal. Ona taky hrávala, tak se nechal inspirovat, Trénovali spolu. V šesti letech už Dejan věděl, kam by se chtěl dostat. K profíkům přece.   Deset let strávil v žákovských kategoriích Brommapojkarny, načež ho díky pečlivým skautům zlákali do Atlanty Bergamo. Přesto že ho chtěli taky do Arsenalu, od sedmnácti kope v sérii A. Zprvu byl netrpělivě vyčkávající náhradník, posléze velmi důležitý v klubové mozaice. „Má ohromný potenciál.“ Vyjádřil se  Gian Piero Gasperini, trenér Atalanty.

Mladý švédský pomocník válel v juniorských týmech, střílel spoustu gólů, dokonce Atalantě pomohl na trůn juniorské soutěže Primavera, jenže v Áčku se výrazné příležitosti nedočkal. Proto raději odešel hostovat do Parmy. Dokonce nadvakrát, což ho vystřelilo o patro výš. „Užívám si, když mám balón o nohy. Jako kluk jsem se snažil neustále driblovat, být rychlejší než ostatní. Vycházelo mi to, ale teď musím daleko víc zapracovat na defenzivních úkolech, Musím být komplexní,“ říká.                                                          

Je vysoký, fyzicky silný a univerzální. Instinktivně prochází středem hřiště. Klidně si seběhne do strany, kde uplatňuje svoji rychlost a duchapřítomnost. Má bezvadný cit pro přihrávku. Italové jeho pozici říkají mezzala. Což by se dalo přeložit jako poloviční křídlo. „ Svou pracovitostí a rychlostí mi připomíná mladého Mahameda Salaha,“ řekl Roberto D‘ Aversa, trenér Parmy.                                                              

Do úrovně kanonýra Salaha má Kuluševski daleko, stejně tak do prestiže krajana Ibrahimoviče, přesto bude zajímavé sledovat jeho další kroky. První gól v Sérii A si připsal v září 2019. Během dalších čtyř měsíců se trefil ještě třikrát, což v médiích rezonovalo. Navíc si připsal sedm asistencí. Cože? Ročník 2000? Navíc v průměrné Parmě? „Hraje solidně, má talent, ale neměl by na sobě přestat pracovat. Neměl by číst noviny, kde ho příliž chválí,“ snažil se ho držet při zemi Allesandro Lucarelli, manažer Parmy.

Když si uvědomíte, že byl Kuluševski v Parmě jen jako host, tak příjemně překvapilo s jakou motivací se pouštěl do bojů. Zatímco Atalanta poprvé v historii ochutnávala ligu mistrů, její švédský pomocníček si úplně jinde říkal o pozornost. Sbíral nejen chválu, ale hlavně góly a přihrávky.

V listopadu 2019 pak debutoval ve švédské reprezentaci. Po hodině utkání proti Faerským ostrovům (3:0) vystřídal Kena Semu, který se narodil konžským rodičům v Norrköpingu. Aby s to nepletlo, také on měl tehdy premiéru v národním dresu, jenže coby ročním 1993 do kategorie talentů už dávno nepatří. Kuluševski ano.

Jeho dynamické výkony se zalíbili šéfům Juventusu, „Úplně tomu rozumím, protože když si analyzujete data, Dejan patří k hráčům, kteří mají největší vliv na jakýkoli zápas. Má správnou mentalitu, kterou ještě zdokonalil v akademii Atalanty. Když se naučí nemít tolik doteků s míčem, vyroste z něj výjimečný hráč. V Juventusu se může stát hvězdou světového formátu,“ předpověděl Trenér Roberto D’Aversa.