25. 5. 2024

Barceloně hrozí bankrot! Pokud odejde Messi, problém bude větší

Barcelona je opět v problémech. Po středečním triumfu v Lize mistrů na trávníku italského šampiona Juventusu Turín zažili Blaugranas na domácí scéně trpký návrat do starých kolejí, když na hřišti Deportiva Alavés navzdory početní výhodě v závěrečné půlhodině pouze remizovali. Klubu však hrozí horší scénař, než že se nestane španělským šampionem.

Mužstvo trenéra Ronalda Koemana v La Lize nevyhrálo čtvrtý zápas po sobě. Na kontě má pouze dvě vítězství z úvodních dvou vystoupení.

Na průběžně první Real Madrid momentálně ze spodní poloviny tabulky ztrácí osm bodů, má však duel k dobru.

„Není normální, že jsme v ostatních čtyřech setkáních dokázali získat pouze dva z dvanácti možných bodů. Na náš přístup se nemohu stěžovat. Vadí mi však výsledky.

Nestalo se nám poprvé, že jsme proměnili tak málo šancí, „truchlil 57-letý Holanďan, který si během hráčské kariéry oblékal barcelonský dres šest let (1989-1995).

Favorit se v Baskicku pořádně natrápíte a úvodní zásah v utkání domácím doslova daroval. Zkušený stoper Gerard Piqué v 31. min přihrál dozadu brankáři Internet, ale tomu se míč zamotala mezi nohama, což využil útočník Deportiva Luis Rioja.

Třetí prohru Barcelony v řadě odvrátil v 63. min Francouz Antoine Griezmann, několik sekund po vyloučení domácího Jotu.

„Jsme naštvaní, velmi se zlobíme. Chtěli jsme si odvézt tři body. Nepřeměňuje naše příležitosti a sám jsem první, kdo musí být efektivnější. Tým potřebuje moje góly. Musíme se zlepšit, ale dokážeme to pouze tvrdou prací a trpělivostí,“ konstatoval Griezmann, který zaznamenal premiérovou trefu v aktuální sezóně.

Barcelona zažila stejně nepovedený start do sezóny i v edici 2002/2003. I tehdy nasbírala v úvodních šesti duelech osm bodů.

V zmíněném ročníku měla až tří hlavních trenérů, v La Lize obsadila konečné 6. místo, ve Španělském poháru skončila už v 1. kole na trávníku provinční Novelda a v LM dokráčela do čtvrtfinále.

Frustrace z nepříznivých výsledků se přenáší i na trávník, protože v šesti ligových vystoupeních viděli barcelonští hráči až 5krát žlutou kartu za nesportovní chování – v ostatních dvou případech kapitán Lionel Messi.

Argentinci se nedaří při dříve obávaných přímých kopech. Jak referuje twitterovém konto OptaJose, v ostatních 41 soutěžních duelech jejich zahrával celkem 45, skóroval však pouze v červencovém neúspěšném domácím zápase s Osasunou Pamplona (1: 2).

Navíc Barceloně se nedaří ani na funkcionářských poli. Jak uvedla katalánská rozhlasová stanice RAC1, pokud se organizace z Camp Nou do 5. listopadu nedohodne s hráči na snížení platů nejméně o 30 procent a nesníží své mzdové náklady alespoň o 190 milionů eur, bude existovat reálná možnost, že klub v lednu vyhlásí bankrot.

Současný předseda řídícího výboru Carles Tusquets, který převzal vedení klubu po odstoupení dosavadního prezidenta Josepa Maríi Bartomeua, zdůraznil, že hlavním zájmem FCB je finanční ozdravení klubu.

Barcelonu však současná situace může finančně zasáhnout ještě více, pokud se Messi rozhodne neprodloužit kontrakt, který mu vyprší na konci této sezóny. Při takovém scénáři by musel klub opět sáhnout hluboko do pokladny a hrající legendě vyplatit štědrý bonus za dodržení smlouvy.