21. 5. 2024

Attila Végh: TOP 10 faktů, které jste nevěděli

Vysoká postava, široká ramena a ruce jako dvě lopaty. Attila Végh se pro zápasení narodil. Jak udatným bojovníkem je, dokazoval na mimořádně prestižních kolbištích, v americkém Bellatoru, polské KSW nebo ruské K-1. Pozornost českých a slovenských fanoušků však získal jeho vítězný duel s Karlosem Vémolou v tzv. Zápase století.

#1 Maďarské kořeny

Narodil se v Dunajské Stredě a vyrůstal v Gabčíkově, malé obci na hranicích s Maďarskem, kde žije tamní menšina a mluví se tam převážně maďarsky.

„Pro nás z jihu Slovenska je to těžké. V Maďarsku mi říkají, že jsem Slovák, v Bratislavě si ze mě dělají legraci, že jsem Maďar. Jsem Slovák, ale i tak budu pro každého Slováka Maďar a naopak. Tím pádem jsem takový ‚bastardos‘,“ říká k problematice sám Attila.

#2 Řecko-římský zápas

V Gabčíkově začínal Attila se zápasením už v pouhých 5 letech. Věnoval se řecko-římskému zápasu ze kterého v šestnácti letech na Kempo Karate, ve kterém pak sbíral jeden úspěch za druhým.

#3 Kde se vzala přezdívka Pumukli?

V dobách, kdy se Attila profesionálně věnoval Kempo Karate běžela v televizi pohádka, ve které hlavní postava, jenž mu dle jeho kamarádů byla podobná a přezdívka byla na světě.

#4 MMA začátky

Do MMA se Attila vrhl v roce 2008, kde se dostal pod křídla proslulého kouče Ilji Škondriče. Během jednoho roku pak absolvoval devět vítězných zápasů až si této impozantní vítězné série všimla i největší Evropská MMA organizace – KSW, která mu nabídla zápasit pod jejich jménem.

Právě na turnaji KSW ve Varšavě zaznamenal v květnu 2009 Attila svou vůbec první profi porážku, když na body podlehl Lukaszovi Jurkowskému.

#5 Titul v Bellatoru

Na konci roku 2011 Végh podepsal smlouvu s prestižní americkou asociací Bellator v polotěžké váze. Během června až srpna příštího roku si Végh v Bellatoru na své konto připsal tři výhry a ovládl tak mini turnaj v polotěžké váze a vybojoval si tak možnost bojovat o titul v polotěžké váze. 

Titulový zápas přišel na řadu v únoru 2013 a v něm si Atilla připsal vítězství na body nad Francouzem Christianem M’Pumbu, který byl vůbec prvním šampionem Bellatoru v polotěžké váze.

Titul se však Attilovi už obhájit nepodařilo, když v březnu 2014 podlehl na body Američanovi Emanuelovi Newtonovi. V srpnu pak nastoupilo do Bellatoru nové vedení, které s Véghem a dalšími 12 bojovníky rozloučilo.

👇 A těch 5 dalších?