3. 12. 2024

Andrej Aršavin a jeho fotbalový příběh!

Zdroj: Depositphotos

Když v únoru roku 2009 přicházel ruský křídelník Andrej Aršavin do londýnského Arsenalu, tamní fanoušci ho vítali jako génia. Velká očekávání však nikdy úplně nenaplnil.

Aršavin je rodákem z Petrohradu. V tamním Zenitu se od žáčků vypracoval v oporu mužstva a postupně až do reprezentace.

Kromě fotbalu měl Aršavin ještě jednu vášeň. Vyhrával spoustu soutěží v dámě, měl mimořádné matematické nadání. Ale nakonec se musel mezi oběma zálibami rozhodnout, a tak si místo hracích kamenů vybral fotbalový míč.

Zkraje kariéry mu někteří ruští novináři vyčítali, že fotbalu nedává všechno. Při zápasech se nevracel do obrany, tréninky občas flinkal… Spravil ho až český trenér Vlastimil Petržela, jenž Petrohrad trénoval v letech 2002 až 2006.

Do povědomí široké fotbalové veřejnosti se Aršavin dostal v roce 2007, kdy se Zenitem Petrohrad vyhrál Evropskou ligu.

O rok později pak zazářil na EURU 2008, když Rusko dotáhl až do semifinále a řekl si o velké angažmá.

Legendární manažer Arséne Wenger zařizoval přestup Andreje Aršavina ze Zenitu Petrohrad více než rok.

Andrej Aršavin byl velkým oblíbencem prezidenta Vladimira Putina. Gazprom ho z Ruska nechtěl pustit. Nakonec ho však v zemi neudržel.

V lednu roku 2009 scházela do konce přestupního pouhá minuta, když ruský klub podepsal dohodu o přestupu s Arsenalem.

„Jsem tady, abych Arsenalu pomohl vyhrávat trofeje,“ prohlásil útočník při příchodu do londýnského klubu. Přání se mu ovšem nesplnilo, s týmem nevyhrál ani jednu soutěž.

Zprvu se zdálo, že v Arsenalu naváže na skvělé roky v Petrohradu a ruské reprezentaci. Například hned v dubnu 2009 vstřelil čtyři góly Liverpoolu. Dát tolik branek v jednom utkání anglické ligy se přitom do té doby povedlo jen šesti hráčům.

Typickým střelcem, který během jednoho ročníku nasází alespoň dvacet gólů, se ovšem nikdy nestal. Jeho maximem je deset branek v sezoně 2009/2010.

Na jaře 2012 už byl zpátky v Petrohradu, aby nabral herní minutáž před mistrovstvím Evropy 2012, kde dělal v ruské reprezentaci kapitána.

Aršavin veřejně hlásal, že doufá, že mu turnaj přinese ještě jedno velké angažmá jako ten předchozí.

Ruský výběr sice porazil ve skupinové fázi Českou republiku, to bylo však ze strany Aršavina a spol. vše a po dalších dvou nevydařených zápasech jel domů.

Aršavinova kariéra pak už měla pouze sestupnou tendenci. Po třech letech jej Zenit prodal do Krasnodaru.

Z ruské ligy pak Aršavin odešel dohrát kariéru do kazašských Kajrat Almaty. Definitivně pověsil kopačky na hřebík z kraje roku 2019 ve věku 37 let.