25. 5. 2024

Miroslav Klose? Z osmé ligy k nejlepšímu střelci světových šampionátů!

Zdroj: Depositphotos

Ve dvaceti letech hrál až osmou nejvyšší soutěž. Když se propracoval do třetí ligy, dal v první sezoně jediný gól. Kdo by si tehdy, v roce 1999, pomyslel, že z Miroslava Kloseho bude jednou světová fotbalová legenda?

A přece se to stalo. 

Na mistrovství světa 2014 v Brazílii přispěl německý útočník k historické potupě domácích Kanárků když při semifinálovém vítězství 7:1 dal důležitý druhý gól.

Pro Kloseho měl speciální hodnotu – na svém čtvrtém světovém šampionátu si připsal už šestnáctou branku a sebral rekord Brazilci Ronaldovi.

Ještě ve dvaceti letech hrál jen osmou ligu za Blaubach-Diedelkopf, až pak přestoupil do Homburgu, týmu ze třetí nejvyšší soutěže.

I když dal za sezonu jediný gól, vyhlédl si ho Kaiserslautern, ale také tam se prosazoval nejdřív pomalu a první sezonu strávil v rezervě.

Zato pak šla jeho kariéra rychle nahoru. Zvlášť od chvíle, kdy se v sezoně 2000/01 usídlil v sestavě vedle českého dlouhána Vratislava Lokvence.

Dál už je to známý příběh. Na šampionátu v Japonsku a Koreji pěti přesnými hlavičkami proklestil Němcům cestu ke stříbru a od té doby z reprezentace nevypadl.

Právě na světových šampionátech vždy budil z klidného spaní obrany soupeře. Na domácím MS 2006 si pověsil na krk bronzovou medaili a stejný kov mu bimbal na krku i na MS 2010 v JAR.

Vrcholu se dočkal na MS 2014 v Brazílii, kde byl i ve svých 36 letech platným členem zlaté sestavy, které konečně dobyla titul mistrů světa.

Na klubové úrovni hrál za Werder Brémy a Bayern Mnichov a kariéru ukončil v 38 letech v dresu římského Lazia.

Kromě střeleckých schopností ukázal také smysl pro fair play: jednou opravil rozhodčího, když po čistém zákroku na něj chybně nařídil penaltu.

Jindy se přiznal, že dostal míč do sítě rukou. Góly často slavil saltem.