30. 11. 2023

Analýza Švédsko vs Lotyšsko: Jaké Tre kronor uvidíme v Pekingu?

Loňský světový šampionát Švédsku vůbec nevyšel, když po ostudných prohrách s Bělorusy a Dány vůbec neprošlo do čtvrtfinále. Toto zklamaní však hodili hokejisté Tre kronor za hlavu, neboť na tradičním Karjala Cupu zvítězili ve všech třech utkáních. Jakou formu si přivezli do Pekingu?

Zprávy ze Švédska

A právě švédská sestava z turnaje EHT je velmi obdobná té, kterou kouč Johan Garpenlöv vybral pro olympiádu v Pekingu. Najdete v ní zřejmě nejlepší brankářskou trojici na turnaji. Pravděpodobná jednička Lars Johansson vládne statistikám KHL – v průměru inkasuje pouze 1,63 gólů za zápas a zneškodní 93,2 % soupeřových střel.

Achilovou patou seveřanů však může představovat ofenziva Švédska, která se v prosinci na Channel One Cupu prosadila pouze čtyřikrát ve třech zápasech.

Z tradičního evropského výběru Tre kronor vyniká především Bromé, lídr produktivity švýcarského Davosu. Velkou roli sehraje také horký kandidát do Triple Gold Clubu Krüger.

A co defenziva? Tam září extrémně produktivní duo Tömmernes, Pudas. Prvně jmenovaný coby obránce útočí na vítězství v kanadském bodování švýcarské ligy (41 zápasů, 49 bodů)

Zprávy z Lotyšska

Prvním soupeřem hokejistů ze Skandinávie bude Lotyšsko, které před olympiádou mocně zužují zdravotní trable. Kvůli covidu neodcestovali do dějiště her obránci Kulda a Cukst, zranění do Pekingu nepustilo ani vítkovického střelce Robertse Bukartse.

Každá podobná ztráta je pro mančaft trenéra Harijse Vitolinše, který byl v pozici asistenta trenéra u ruského zlata z Pchjongčchangu, fatální.

Martins Dzierkals

Evropské měřítko sice v sestavě Lotyšů snese hned několik borců – veterán Darzins, osobnost švýcarské ligy Kenins, Daugavins z Bernu, kapitán švédského Örebra Abols či neznámý střelecký objev rižského Dynama Jelisejevs – schází však jeden podstatný článek: brankář formátu Merzlikinse, který v roce 2014 výrazně pomohl své zemi šokovat v osmifinále her Švýcarsko.

Hned tři hráči lotyšské reprezentace působí v české extralize – jmenovitě jde o Uvise Janise Balinskise (Litvínov), Robertse Mamčicse (Zlín) a Martina Drzierkalse (Plzeň).

Vzájemná historie

Oba týmy se střetly právě ve skupinové fázi na olympijském turnaji v Soči v roce 2014 a Švédsko potvrdilo roli favorita, i přestože Lotyši statečně vzdorovali (5:3).

Hokejisté Tre kronor jsou právem bookmakery stavěni do role velkého favorita, neboť s pobaltským soupeřem prohráli pouze jednou z posledních 14 vzájemných duelů (12-1-1-0).