25. 4. 2024

Mizérie pokračuje i na Olympiádě! Češi se museli sklonit před Dány!

Čeští hokejisté vstoupili do olympijského turnaje v Pekingu porážkou. Proti Dánsku nezvládli roli favorita. I posedmé v letošní sezoně je srazila už úvodní třetina, ve které nevyužili velký tlak ani k jednomu gólu.

Národní tým naopak dvakrát inkasoval a ve zbytku zápasu už nedokázal ztrátu stáhnout, nakonec padl 1:2. Poprvé v historii tak s Dánskem nebodoval.

Češi měli v první třetině velkou herní převahu. V útočném pásmu nic moc nevymýšleli, po vyhraných osobních soubojích hned stříleli. Ale ne příliš nebezpečnými zakončeními rozchytali Sebastiana Dahma, který si připsal čtyři zákroky už za první tři minuty.

Úvodní velkou šanci tak mělo Dánsko. Frederik Storm si najel na přihrávku přes celé hřiště, natlačil se před Jeřábka, ale bekhendem trefil jen Hrubcovu vyrážečku. Na druhé straně se před branku šikovně vytočil Lukáš Sedlák a zblízka zakončil do levé tyčky.

Česká aktivita ale na vedení nestačila. Národní tým inkasoval jako první i posedmé v sezoně. Jeřábkova rozehrávka skončila přesně na holi obránce Marcuse Lauridsena, který si s kotoučem poodstoupil na pravý kruh a nahodil ho na branku. Puk do protipohybu Šimona Hrubce smolně tečoval Vladimír Sobotka.

Naopak Dahm si na opačné straně s nebezpečným kotoučem do protipohybu poradil. Kovář při přečíslení dvou proti jednomu hledal Červenku, pas tečoval na branku obránce Oliver Larsen, ale dánský gólman předvedl skvělý reflexivní zákrok.

Národní tým mohl srovnat v přesilové hře. Místo toho však přišel další tvrdý direkt. Jeřábek, kterému se první třetina vůbec nepovedla, chyboval na útočné modré čáře. Patrick Russel mu vypíchl kotouč, natlačil se před českého beka a vykoledoval si přísně odpískané trestné střílení. Puk si vzal Frans Nielsen a precizně provedeným bekhendovým blafákem nedal Hrubcovi šanci.

Česko v první části nevyužilo ani jednu ze sedmnácti střel na branku, naopak Dánům stačily na dva góly čtyři pokusy. Tragické první třetiny v letošní sezoně tak pokračují i na olympijských hrách, Češi v nich mají skóre 1:14.

Na začátku druhé třetiny se snažil individuální akcí snížit Kovář, přes dánskou obranu ale nedokázal ideálně zakončit. Český gólový účet na turnaji otevřel až ve 24. minutě kapitán Červenka, který trefil přesně pravý horní roh Dahmovy branky. Vyrovnat mohl v signalizované početní výhodě Krejčí, brankáře Klagenfurtu ale nepřekonal. V polovině utkání se neprosadil ani Sklenička.

Český tým poté bez větších problémů přežil první oslabení a v úvodu závěrečné dvacetiminutovky mohl vyrovnat Kovář, ani tentokrát se ale neprosadil. Na druhé straně po zaváhání v obraně dopadl stejně Boedker.

Seveřané poté přestáli i třetí oslabení a v 53. minutě je mohl přiblížit výhře Nielsen, Hrubec jej ale v samostatném nájezdu vychytal. Jeho spoluhráči již vyrovnat nedokázali, i když v power play trefil Kundrátek tyč.

Druhé utkání čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v pátek se Švýcarskem.

ČR – Dánsko 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Červenka (Jan Kovář) – 12. M. Lauridsen, 18. Nielsen z tr. střílení. Rozhodčí: Gouin (Kan.), Tscherrig (Švýc.) – Lundrgren (Švéd.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 1:3. Bez využití.

ČR: Hrubec – Kundrátek, Šulák, Jeřábek, Sklenička, Knot, Klok – Hyka, Krejčí, Sedlák – M. Stránský, Jan Kovář, Červenka – Řepík, Sobotka, Lenc – Frolík, T. Zohorna, H. Zohorna. Trenér: Filip Pešán.

Dánsko: Dahm – O. Lauridsen, Jensen Aabo, Lassen, M. Lauridsen, Larsen, Nicholas Jensen, Kristensen – Nicklas Jensen, Nielsen, Boedker – Russell, Regin, Storm – Meyer, Madsen, Bau – Poulsen, Jakobsen, Aagaard. Trenér: Heinz Ehlers.

Zdroj: Sport.cz