21. 5. 2024

Analýza Rusko vs Švýcarsko: Poradí si obhájci s oblíbeným soupeřem?

Hokejisté Ruska, startující opět pod neutrální vlajkou Ruského olympijského výboru, nemohou mít v Pekingu jiný cíl než obhajobu zlata z Pchjongčchangu 2018, kde ve finále zdolali 4:3 po prodloužení Německo.

Zprávy z Ruska:

Na loňském světovém šampionátu však sborná vypadla hned ve čtvrtfinále po výsledku 1:2 po prodloužení s Kanadou.

V probíhající sezoně Rusové obsadili v Euro Hockey Tour nejprve třetí příčku na Karjala Cupu, na domácím Channel One Cupu už byli nicméně mnohem přesvědčivější a turnaj ovládli.

Trenér Alexei Zhamnov do Číny nominoval tým s velmi nízkým věkovým průměrem. Vynikajících hráčů, i těch zkušených, je v něm ale přirozeně celá řada. Dobře známými tvářemi jsou beci Voynov a Nesterov či útočníci Gusev, Shipachyov a Grigorenko.

Zprávy ze Švýcarska:

Švýcarsko by rádo výrazným způsobem vylepšit finální desátou pozici z minulé olympiády v Koreji.

Na loňském MS v Rize byli Švýcaři ve skupině druzí právě za Rusy a následně je ve čtvrtfinále po nájezdech vyřadilo Německo (2:3).

Nejčerstvějšími výsledky hokejistů země helvétského kříže jsou těsné výhry 2:1 nad Lotyšskem a 3:2 nad Slovenskem v prosincovém domácím turnaji.

Švýcarské mužstvo se skládá výhradně z borců z nejvyšší domácí soutěže, jež má velmi slušnou úroveň. Velkou porcí zkušeností disponují brankář Berra, obránci Weber, Müller a Díaz či útočníci Ambühl s Andrighettem. Vše bude ze střídačky dirigovat trenér Patrick Fischer.

Vzájemné zápasy:

Poslední vzájemný mač ve skupině na MS v Lotyšsku vyhráli Rusové poměrem 4:1. I nyní jsou sázkovými kancelářemi považováni za obrovské favority.

Navíc, Rusko Švýcary na velkých turnajích porazilo už desetkrát za sebou. Bylo to ale vždy na MS; na olympiádách se od roku 2002, kdy se Švýcarsko vrátilo mezi elitu, tyto celky dosud míjely.