17. 6. 2024

Analýza Česko vs Dánsko: Bude neoblíbený soupeř opět kousat?

Oba celky čeká velmi důležitý vstup do hokejového olympijského turnaje. Pro Dány je to vůbec jejich první turnaj po pěti kruhy. Potrápí český tým jako na loňském mistrovství světa?

Papírovým favoritem zápasu bude český výběr trenéra Pešána, ovšem nemusí jít o jasnou záležitost. Když se totiž obě reprezentace potkaly na loňském mistrovství světa v Rize, o vítězi rozhodovaly až samostatné nájezdy.

Technickou disciplínu sice zvládl český tým, ale bral pouze dva body. Nájezdy však rozhodovaly i vzájemné zápasy na MS v letech 2014 a 2016 a tam byli v obou případech úspěšnější seveřané.

Brát tedy duel s Dány jako ten nejlehčí ve skupině by se mohlo vymstít. Vždyť poslední debakl jsme dánskému týmu uštědřili ještě v roce 2011 (6:0), od té doby samá vyrovnaná utkání. A takové se čeká i v Pekingu.

Zprávy z Česka

Dosavadní sezona byla z českého pohledu vyloženě špatná. V Euro Hockey Tour tým trenéra Filipa Pešána skončil poslední jak na Karjala Cupu, tak i na Channel One Cupu a dohromady vybojoval jediný bod. Celkem táhne sérii sedmi porážek v řadě. Třeba však dodat, že vícero nominovaných olympioniků se přípravných turnajů neúčastnila.

Po zdravotních lapáliích s covidem si do branky stoupne očekávaná jednička Šimon Hrubec. Kapitánské céčko přidělil trenér Pešán nejzkušenějšímu Romanu Červenkovi.

Za možné tahouny české týmu jmenujme obránce Jeřábka či Šuláka a útočníky Krejčího, Kováře, Červenku, Sedláka nebo Hyku. Sedm hráčů současného výběru reprezentovalo i na minulé olympiádě v Koreji.

Zprávy z Dánska

Ve skupině B jsou Dánové sice outsiderem, ovšem určitě je není radno podceňovat. Na posledním MS mj. ve skupině zarmoutili Švédy, v následné olympijské kvalifikaci vyhráli všechny tři zápasy a uspěli i na listopadovém domácím turnaji proti Lotyšsku a Norsku.

Tahouny dánského mužstva, jež koučuje Heinz Ehlers, by měli být vedle brankáře Dahma také útočníci Jensen, Boedker, Nielsen, Regin a Russell, kteří v minulosti působili v NHL.