26. 5. 2024

Analýza Kanada vs USA: Kdo ovládne zámořské derby?

Oba zámořské celky vstoupily do olympijského turnaje vítězně. I bez hvězd z NHL mají co nabídnout. Jak dopadne vzájemné konfrontace?

Zprávy z Kanady:

Výborný start do olympijského turnaje za sebou mají hokejisté Kanady. V úvodním klání turnaje přehráli Němce přesvědčivě 5:1. Výběr javorových listů měl vývoj střetnutí pevně ve svých rukou už od začátku první třetiny.

V čase 4:43 otevřel skóre zápasu obránce Alex Grant, který dělovkou z mezikruží překonal německého gólmana. V první části pak přidali Kanaďané ještě další dva přesné zásahy a ve zbytku zápasu nepřipustili žádné překvapení.

Výkon Kanady byl velmi komplexní. Při pohledu do statistik vidíme čtyři ubráněná oslabení ze čtyř, jeden přesilovkový gól a přesvědčivý výkon brankáře. Jedenatřicetiletý Edward Pasquale při své premiéře v kanadském dresu pustil za svá záda jedinou ze 24 střel (95,83 % úspěšnost zákroků).

Zprávy z USA:

Povinné vítězství si na úvod pekingské olympiády připsali i hráči USA. Američané splnili roli favorita a domácí Čínu přejeli jednoznačně 8:0.

Do utkání přitom měli velmi pozvolný rozjezd, po první dvacetiminutovce vedli jen 1:0. Solidní výkon v prostřední části a raketový finiš jim ale nakonec přinesl víc než pohodlné vítězství.

Američané hýřili střeleckou aktivitou, za celý zápas vyslali na čínského gólmana 55 střeleckých pokusů. Stoprocentní byli při hře v oslabení a solidně si počínali i v početní výhodě. Z pěti přesilovek dokázali využít dvě. První skutečný test ale na výběr trenéra Davida Quinna čeká až nyní.

Historie a predikce:

Kanaďané disponují na olympiádě zkušenějším kádrem, i proto jsou v očích sázkových kanceláří favoritem utkání. Ve vzájemných bitvách si ale v posledních letech počínali lépe Američané, kteří ovládli tři z uplynulých pěti střetnutí.

Ty největší bitvy v historii spolu Kanada a USA svedli právě na olympijských turnajích o zlaté medaile. Ovšem jak v roce 2002 v Salt Lake City, tak o osm let později ve Vancouveru, si je na krk pověsili hráči Kanady.