27. 5. 2023

Analýza Finsko vs Slovensko: Potvrdí Suomi roli favorita?

Finsko přiletělo do dějiště her s velmi ostříleným týmem. Jaký bude střet s naopak mladým a nezkušeným výběrem Slovenska?

Zprávy z Finska

Osm let zkušeností z NHL má Markus Granlund, řadu let v zámoří strávili také Komarov s Filppulou. Duo Manninen, Hartikainen nastřílelo minulou sezonu v Ufě dohromady 70 gólů a výtečná je i defenziva, kterou vede dlouholetý obránce Ducks či Devils Vatanen.

V brance finské reprezentace bude zřejmě stát zkušený Sateri, neboť jednička ze stříbrného MS 2021 Olkinuora opustí izolaci kvůli covidu teprve den před utkáním.

Zprávy ze Slovenska

Proti Jalonenově výběru se jako první postaví Slovensko, které je mnohými experty pasováno do role černého koně turnaje. Ne nadarmo, svěřenci trenéra Craiga Ramseyho příjemně překvapili už na posledním světovém šampionátu, kde sice skončili ve čtvrtfinále, ale v základní skupině šokovali Rusy.

Zlatá éra slovenského hokeje je sice minulostí, pohled na aktuální soupisku pro pekingské hry ovšem odráží velkou budoucnost. Však hned dva účastníci turnaje jsou adepty na top 5 blížícího se draftu NHL.

Vpředu je to sedmnáctiletý Slafkovský, vzadu pak osmnáctiletý Němec – oba jsou nyní nejmladšími slovenskými hráči na olympiádě.

Mladému výběru, který má věkový průměr jen lehce nad 26 roky, bude šéfovat Cehlárik, který minulý rok na MS atakoval přední příčky v tabulce kanadského bodování. V první formaci by měl nastoupit po boku bývalého Rangera a kapitána slovenské reprezentace Hrivíka.

Vzájemné zápasy

Vezmeme-li v potaz pouze vrcholné akce, zvítězilo Finsko nad Slovenskem už jedenáctkrát v řadě. Slováci vyhráli na velkém turnaji naposledy na MS v Praze v roce 2004.

Pro Slováky je Finsko vůbec nejméně oblíbený hokejový soupeř. Dokáží zlomit tuhle černou sérii?